Kauza "n├ístenkov├Ż tender"

18.10.2017 | Kauzy

Ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja SR netransparentn├Żm zlodejsk├Żm sp├┤sobom obstar├ívalo z eurofondov u firiem Avocat a Zamedia bl├şzkych predsedovi SNS...

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "Sensim"

20.10.2015 | Kauzy

Ke─Ć sa vlani prevalila kauza Star EU, zdalo sa, ┼że hviezdny ├║spech tejto firmy je neopakovate─żn├Ż. Spolo─Źnos┼ą uspela vo verejnom obstar├ívan├ş v 70 zo 70 verejn├Żch obstar├ívan├ş. Na slu┼żby extern├ęho mana┼żmentu projektov, ktor├ę boli financovan├ę z eurofondov. Iba┼że pr├şpad Star EU nie je ojedinel├Ż, ale jav├ş sa ako dokonal├í ┼íabl├│na.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "Star EU"

20.11.2014 | Kauzy

Sedemdesiat tendrov, jeden v├ş┼ąaz. Tak├Ż je v├Żsledok anal├Żzy verejn├ęho obstar├ívania extern├ęho mana┼żmentu na projekty miest a obc├ş financovan├ę z fondov Eur├│pskej ├║nie.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "sociálne podniky"

9.5.2013 | Kauzy

Osem soci├ílnych podnikov v troch krajoch dostane od ┼ít├ítu st├ímili├│ny na svoju ─Źinnos┼ą z Eur├│pskeho soci├ílneho fondu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "┼íportov├Ż are├íl v Senci"

25.9.2012 | Kauzy

Pre podvody pri ─Źerpan├ş pe┼łaz├ş z N├│rskych fondov mus├ş Slovensko vr├íti┼ą 668-tis├şc eur, ktor├ę dostalo na v├Żstavbu viac├║─Źelov├ęho ┼íportov├ęho are├ílu v Senci. Po sprenevere n├│rskych fondov m├┤┼że Slovensko za┼żi┼ą e┼íte v├ş┬Ą─Ź┼í├ş ┼íkand├íl kv├┤li ├║dajn├Żm ├║patkom za prvej vl├ídy Roberta Fica.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "vymyslen├ę anal├Żzy"

27.12.2011 | Kauzy

Najsk├┤r stratili anal├Żzy, pri kontrole zase predlo┼żili okop├şrovan├Ż dokument. Mimovl├ídka ─Ć┬Żudia a voda zrejme pr├şde o desa┼ątis├şce eur na projekt Horno┼íari┼ísk├ş umelci a remeseln├şci, ktor├Ż mal zamestna┼ą umelcov z regi├│nu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "r├│mske projekty"

8.11.2011 | Kauzy

Mili├│ny eur na r├│mske projekty na Slovensku sa k R├│mom ─Źasto ani nedostan├║ a skon─Źia vo firm├ích a v agent├║rach.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "Columbex"

1.9.2011 | Kauzy

Ministerstvo uzatvorilo z├íkazku na informa─Źn├ę syst├ęmy tak, ┼że inform├íciu o jej konan├ş vyvesilo na n├ístenke. Kauza, ktor├║ od┼ítartovala e┼íte ministerka Zdenka Kramplov├í, m├┤┼że skon─Źi┼ą tak, ┼że 20 mili├│nov eur nep├┤jde z eurofondov, ale zo ┼ít├ítneho rozpo─Źtu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "anal├Żzy o ni─Źom"

19.11.2010 | Kauzy

Na ┼ítruktur├ílnych fondoch sa dalo na Slovensku ve─żmi dobre zarobi┼ą. Sta─Źilo nap├şsa┼ą trojstranov├║ anal├Żzu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "agent├║ra B.R.O.S."

16.11.2010 | Kauzy

Envirorezort propaguje opera─Źn├Ż program cez st├ínky ve─żk├ę ako byty, drah├ę dokumenty a objemn├ę kampane. Na papieri.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "NADSME"

16.11.2010 | Kauzy

NADSME je agent├║ra, v ktorej m├í zast├║penie ┼ít├ít a podnikatelia. Pre podozriv├ę rozde─żovanie eurofondov sa o ┼łu zauj├şmaj├║ eur├│psky vy┼íetrovac├ş ├║rad OLAF aj slovensk├í pol├şcia.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "Centrum sociálneho dialógu"

4.10.2010 | Kauzy

Tomanov├í e┼íte po─Źas svojho ministrovania podp├şsala pr├şkazn├║ zmluvu so svoj├şm podriaden├Żm ÔéČÔÇť ┼í├ęfom Centra vzdel├ívania Ivanom Bern├ítkom. Za pr├ícu na n├írodnom projekte Centrum soci├ílneho dial├│gu mala dosta┼ą skoro 60ÔéČÔÇťtis├şc eur.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "v├Żber hodnotite─żov"

7.5.2010 | Kauzy

Ministerstvo pr├íce vyhl├ísilo s├║┼ąa┼ż na v├Żber extern├Żch hodnotite─żov eurofondov├Żch projektov. Trvala necel├ę tri dni a t├ş, ─Źo mali z├íujem, sa o nej dozvedeli neskoro.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "prov├şzie"

12.4.2010 | Kauzy

Predseda HZDS-─Ć┬ŻS Vladim├şr Me─Źiar ned├ívno obvinil SNS z toho, ┼że si p├Żta 15 a┼ż 30 percent za sprostredkovanie dot├íci├ş z eurofondov.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "rekonštrukcia škôl"

5.3.2010 | Kauzy

Pod─ża zisten├ş SME s├║ v tendroch na rekon┼ítrukciu z├íkladn├Żch a matersk├Żch ┼ík├┤l podozrivo ├║spe┼ín├ę firmy bl├şzke koali─Źn├Żm stran├ím.

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "Academia Istropolitana"

25.2.2010 | Kauzy

Eurofondy v ┼íkolstve te─Ź├║ cez firmu ┼żilinsk├ęho podnikate─ża, ktor├Ż sa od detstva pozn├í s ministrom ┼íkolstva J├ínom Mikolajom (SNS).

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "mili├│nov├ę webstr├ínky"

14.12.2009 | Kauzy

V├Żsledky monitoringu Konzervat├şvneho in┼ítit├║tu M. R. ┼átef├ínika (KI) uk├ízali, ┼że rozdiely v cen├ích, za ak├ę jednotliv├ę riadiace org├íny obstarali webstr├ínky pre opera─Źn├ę programy, s├║ priepastn├ę. Rozdiel medzi najdrah┼íou a najlacnej┼íou webstr├ínkou je a┼ż 2 214 500 Sk (73 508 eur).

cel├Ż ─Źl├ínok

Kauza "predra┼żen├ę log├í"

11.3.2009 | Kauzy

V r├ímci N├írodn├ęho strategick├ęho referen─Źn├ęho r├ímca existuje 11 opera─Źn├Żch programov. Ka┼żd├Ż z nich m├í svoje logo. Ako zistil Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika (KI) v─Ć┬Ćaka infoz├íkonu, najdrah┼íie logo st├ílo viac ne┼ż a┼ż 2,5 mil. kor├║n. Najdrah┼íie log├í si obstaralo Ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja SR.

cel├Ż ─Źl├ínok

Odpor├║─Źame

Konzervat├şvny in┼ítit├║t (KI)Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika (KI)
KI sa dlhodobo venuje okrem in├Żch t├ęm i eurofondom, a to korup─Źn├ęmu a klientelistick├ęmu pozadiu ich prerozde─żovania, ako i ich smerovaniu do regi├│nov Slovenska.Nadácia Zastavme korupciuNadácia Zastavme korupciu
Cie─żom Nad├ície je ─Źo najviac obmedzi┼ą korupciu a jej ni─Źiv├ę dopady na kvalitu ┼żivota a podnikania na Slovensku. Sna┼ż├ş sa o to zvy┼íovan├şm povedomia o korupcii, jej dopadoch a mo┼żn├Żch rie┼íeniach, ako aj aktiviz├íciou ┼íirokej verejnosti v ot├ízkach verejn├ęho z├íujmu.Aliancia Fair-play (AFP)Aliancia Fair-play (AFP)
AFP systematicky zverej┼łuje fakty o ┼íkandal├│znom n├ístenkovom tendri na Ministerstve v├Żstavby a region├ílneho rozvoja SR.In┼ítit├║t pre dobre spravovan├║ spolo─Źnos┼ą (SGI)In┼ítit├║t pre dobre spravovan├║ spolo─Źnos┼ą (SGI)
SGI realizuje okrem in├Żch i projekty zameran├ę na zv├Ż┼íenie transparentnosti a kontroly vynakladania prostriedkov v r├┤znych oblastiach ─Źerpania ┼ítruktur├ílnych fondov E├Ü.Transparency International Slovensko (TIS)Transparency International Slovensko (TIS)
TIS sa dlhodobo venuje transparentnosti a efekt├şvnosti vynakladania verejn├Żch zdrojov na Slovensku, nevyn├şmaj├║c transparentnos┼ą v procese vyu┼ż├şvania ┼ítruktur├ílnych fondov a pr├şpady netransparentn├ęho nakladania s t├Żmito prostriedkami.Otvoren├ę zmluvyOtvoren├ę zmluvy
Otvoren├ę zmluvy s├║ investigat├şvna str├ínka Aliancie Fair-play a Transparency International Slovensko, ktorej ├║lohou je pom├┤c┼ą ob─Źanom ─Ź├şta┼ą, vyh─żad├íva┼ą a posudzova┼ą v├Żhodnos┼ą zml├║v uzatvoren├Żch ┼ít├ítom a ┼ít├ítnymi in┼ítit├║ciami. Prostredn├şctvom automatizovan├Żch anal├Żz a zapojenia verejnosti do hodnotenia zml├║v (crowdsourcingu) sa sna┼ż├ş upozorni┼ą na zmluvy hodn├ę presk├║mania - od zml├║v uzavret├Żch na vysok├ę sumy a┼ż po zmluvy obsahuj├║ce nejasnosti alebo form├ílne chyby.Portál EUfondy.orgPortál EUfondy.org
Port├íl EUfondy.org je zameran├Ż predov┼íetk├Żm na poskytovanie inform├íci├ş pre mimovl├ídne neziskov├ę organiz├ície (MVO) aj jednotlivcov, ktor├ş sa zauj├şmaj├║ o verejn├║ kontrolu ┼ítruktur├ílnych fondov Eur├│pskej ├║nie. Nez├ívisl├Ż monitorovac├ş t├şm MVO ÔéČÔÇť Watchdog, ktor├Ż koordinuj├║ Priatelia Zeme-CEPA, na tomto mieste zverej┼łuje v├Żstupy svojej ─Źinnosti.foaf.sk ┬╗ soci├ílna sie┼ą obchodn├ęho registra SRfoaf.sk ┬╗ soci├ílna sie┼ą obchodn├ęho registra SR
foaf.sk vyu┼ż├şva ├║daje z obchodn├ęho registra SR, da┼łov├ęho ├║radu SR a soci├ílnej pois┼ąovne, pri─Źom pomocou grafov├Żch algoritmov h─żad├í a zobrazuje hlb┼íie prepojenia medzi ─żu─Ć┬Ćmi a firmami na Slovensku.
V─Ć┬Ćaka foaf.sk m├┤┼że ktoko─żvek jednoducho preh─żad├íva┼ą soci├ílnu sie┼ą slovensk├Żch podnikate─żov a objavova┼ą vz┼ąahy medzi nimi.
N├ízov FOAF poch├ídza z anglick├ęho akronymu Friend Of A Friend a odkazuje na fenom├ęn siet├ş mal├ęho sveta.OLAF - Eur├│psky ├║rad boja proti podvodomOLAF - Eur├│psky ├║rad boja proti podvodom
Z├şskali ste inform├ície o zneu┼żit├ş prostriedkov z rozpo─Źtu E├Ü? Ozn├ímte to ├║radu OLAF. Podvod m├┤┼żete ohl├ísi┼ą i prostredn├şctvom internetov├ęho formul├íru na webov├Żch str├ínkach OLAF. Formul├ír m├┤┼żete odosla┼ą aj anonymne.