MonitoringFondov.eu  

Podporte hromadn├║ pripomienku proti utajovaniu agrodot├íci├ş

(9.1.2017)   Admin

URL: http://www.monitoringfondov.eu/article.php?375

Niet pochybnost├ş, ┼że o procese zazmluv┼łovania agrodot├íci├ş by malo by┼ą pre verejn├║ kontrolu k dispoz├şcii to─żko ├║dajov, ko─żko sa len d├í.

Viac inform├íci├ş o znen├ş hromadnej pripomienky n├íjdete na webe change|net.sk tu. Podporte hromadn├║ pripomienku aj Vy - a to┬ánajnesk├┤r v pondelok 9. janu├íra 2017. ─Äakujeme!

Ministerstvo p├┤dohospod├írstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky predlo┼żilo do medzirezortn├ęho pripomienkov├ęho konania n├ívrh z├íkona o poskytovan├ş podpory v p├┤dohospod├írstve a rozvoji vidieka.

Doteraj┼íia ├║rove┼ł transparentnosti ─Źerpania fondov Eur├│pskej ├║nie a poskytovania agrodot├íci├ş nie je dostato─Źn├í. Predkladan├Ż n├ívrh z├íkona neprin├í┼ía v tomto smere ┼żiadne zlep┼íenie, ke─Ć┼że sa v ┼łom nenach├ídza ┼żiadne ustanovenie, ktor├ę by zvy┼íovalo transparentnos┼ą pride─żovania a ─Źerpania agrodot├íci├ş. Dokonca sa navrhuje ├║plne zak├íza┼ą poskytovanie ak├Żchko─żvek inform├íci├ş o konaniach t├Żkaj├║cich sa ┼żiadost├ş o priame podpory.

V├Ą─Ź┼íina finan─Źn├Żch prostriedkov na podporu p├┤dohospod├írstva a rozvoja vidieka poch├ídza z fondov E├Ü. Na Slovensku bolo od vstupu do E├Ü odhalen├Żch viacero k├íuz netransparentn├ęho a neefekt├şvneho vyu┼ż├şvania dot├íci├ş z fondov E├Ü, ─Źi dokonca korupcie pri rozhodovan├ş o udelen├ş nen├ívratn├Żch finan─Źn├Żch prostriedkov alebo z├íkaziek z eurofondov.

Ned├ívno na tak├ęho podozrenia pouk├ízal Najvy┼í┼í├ş kontroln├Ż ├║rad SR aj v s├║vislosti s dot├íciami do po─żnohospod├írstva. ÔÇ×Kontroln├í skupina NK├Ü nenadobudla primeran├ę uistenie o tom, ┼że vo f├íze odbor├ęho hodnotenia bol zabezpe─Źen├Ż jednotn├Ż, odborn├Ż, objekt├şvny a transparentn├Ż pr├şstup v s├║lade s eur├│pskymi princ├şpmi. ─îi┼że uk├ízalo sa tam mno┼żstvo nedostatkov,ÔÇť uv├ídza sa v protokole z kontroly NK├Ü na Po─żnohospod├írskej platobnej agent├║re.

Verejn├í spr├íva disponuje dostatkom inform├íci├ş, ktor├ę s├║ zhroma┼żden├ę a v preh─żadnej forme usporiadan├ę v r├ímci informa─Źn├Żch syst├ęmov. Zv├Ą─Ź┼ía ide o inform├ície, ktor├ę je mo┼żn├ę spr├şstupni┼ą na z├íklade ┼żiadosti o inform├ície pod─ża z├íkona o slobodnom pr├şstupe k inform├íci├ím. Nie s├║ v┼íak akt├şvne zverej┼łovan├ę.

Nevid├şme ┼żiadny d├┤vod tieto inform├ície nezverej┼łova┼ą. Rovnako nevid├şme d├┤vod utajova┼ą inform├ície o konaniach t├Żkaj├║cich sa ┼żiadost├ş o priame podpory.

V hromadnej pripomienka preto navrhujeme:

 • zverej┼łova┼ą na internete inform├ície z informa─Źn├ęho syst├ęmu t├Żkaj├║ceho sa rozde─żovania a ─Źerpania dot├íci├ş na podporu p├┤dohospod├írstva a rozvoja vidieka,
 • neutajova┼ą inform├ície o konaniach t├Żkaj├║cich sa ┼żiadost├ş o priame podpory.

  Viac inform├íci├ş o znen├ş hromadnej pripomienky n├íjdete na webe change|net.sk tu. Podporte hromadn├║ pripomienku aj Vy - a to┬ánajnesk├┤r v pondelok 9. janu├íra 2017. ─Äakujeme!

  ├Üvodn├ş signat├íri:
  Ivan Kuhn, Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika
  Du┼ían Sloboda, Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika
  Ondrej Dost├íl, poslanec NR SR, Ob─Źianska konzervat├şvna strana
  Ctibor Ko┼í┼ą├íl, In┼ítit├║t pre dobre spravovan├║ spolo─Źnos┼ą
  Pavel Sibyla, Nadácia Zastavme korupciu
  Veronika Remi┼íov├í, poslanky┼ła NR SR, OBY─îAJN├Ź ─ŻUDIA a nez├ívisl├ę osobnosti (O─ŻANO-NOVA)
  Boris Stre─Źansk├Ż, Centrum pre filantropiu
  Peter Kunder, Aliancia Fair-play
  Zuzana Zimenov├í, poslanky┼ła NR SR, iniciat├şva Na va┼íej strane
  Martin Polia─Źik, poslanec NR SR, Sloboda a Solidarita
  Miroslav Beblav├Ż, poslanec NR SR
  Matej Hruška, Nadácia Zastavme korupciu
  Vladim├şr ┼áp├ínik, Zdru┼żenie ob─Źanov miest a obc├ş Slovenska
  Zsolt Kir├íly, ┼í├ęfredaktor K├Ârk├ęp.sk
  Marcel Zajac, Centrum pre filantropiu
  D├ívid Nagy, Strana ma─Ćarskej komunity (SMK)
  Radovan Kazda, vydavate─ż denn├şka Odpady-portal.sk
  Jakub Nedoba, Mlad├ş liber├íli
  ┼áimon Jese┼ł├ík, Mlad├ş konzervat├şvci
  Pavel Nechala, advok├ít, spolupracovn├şk Transparency International Slovensko