MonitoringFondov.eu  

Eurofondy í  la Milionár

(7.2.2008)   Ivan Kuhn

URL: http://www.monitoringfondov.eu/article.php?75

Dvácaťšjesť jich býlo, dvácaťšjesť, píše sa v jednej básni, ktorú som za socíku prednášal na triednom kole Puškinovho pamí¤tníka. Pjaťdesjaťčetýre jich býlo, pjaťdesjaťčetýre, povzdychol si nejeden starosta a primátor, márne klikajúci na stránku Regionálneho operačného programu s podtitulom €žZjednodušená schéma rezervácie termínov na predkladanie žiadostí o NFP v rámci jednotlivých hodnotiacich kôl priebežnej výzvy€œ.

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky totiž vnieslo do podávania žiadostí o nenávratné finančné prostriedky z fondov Európskej únie prvok súťaživosti à la televízny Milionár. Do hry o milióny (minimálne v prípade spomínaného Regionálneho operačného programu) sa totiž dostane iba ten, kto dokáže dostatočne rýchlo postláčať tlačítka v správnom poradí.

O tom, že rozdeľovanie eurofondov v podaní súčasného vedenia MVRR SR má naplniť starorímske €žchlieb a hry€œ (s dôrazom na hry), svedčí aj výrok hovorcu ministerstva Miroslava Bátovského o tom, že €ždvere ministerstva sú široké, ale nezmestí sa do nich naraz sto starostov, vždy je niekto prvý alebo druhý,€œ ktorý navrhujem na udelenie ceny KOST (kolosálna somarina týždňa).

Na záver už iba odcitujem jedného z diskutérov na sme.sk pod nickom €žvbapps€œ ktorý skonštatoval, že nová vládna garnitúra na ministerstve €žpoužíva dvere ako firewall€œ. Ostáva nezodpovedaná otázka, koho cez ten firewall k eurofondom chcú pustiť a koho nie...

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Článok bol publikovaný na blog.sme.sk.