MonitoringFondov.eu  

Neprestávam sa čudovať, že sa na ministerstve čudujú...

(18.3.2008)   Ivan Kuhn

URL: http://www.monitoringfondov.eu/article.php?69

Druhé kolo stále populárnejšej súťaže Eurofondy à la Milionár prebehlo ešte úspešnejšie ako kolo prvé. Kým v tom prvom, malo šťastie iba prvých 54 žiadateľov, v druhom prišlo v priebehu pár hodín až 1500 žiadostí o rezervovanie termínu na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok a miesto sa tak ušlo zrejme každému. Niektorým aj viacnásobne. Veď sme na Slovensku, takže platí že istota je guľomet...

Ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja SR slúži ku cti, že hardvér a softvér mali pripravený tak, že sa im systém pod náporom eurofondovchtivých Slovákov nezrútil a podľa doterajších informácií fungoval k spokojnosti všetkých zúčastnených. Takmer.

Žiaľ, žiadny softvér nie je dokonalý a tak ani tento nezabránil viacnásobnej registrácii niektorých žiadateľov. Čo ministerským úradníkom prácu trochu skomplikuje, pretože budú musieť vymazať duplicitné žiadosti. Vďaka čomu im vzniknú prázdne okná, v ktorých mali pôvodne naplánované preberať žiadosti. Čím sa zníži efektivita práce. Ale ono to už tak chodí, keď si chce niekto niečo €žzjednodušiť€œ.

€žTrochu som z toho žasol a nielen ja€œ reagoval prekvapene minister Janušek na priebeh druhého kola elektronickej registrácie termínov pre projekty na rozvoj škôl. A ja žasnem, že pán minister žasne. Predpokladal som, že keď na MVRR SR zaviedli priebežný systém podávania žiadostí, a spolu s ním systém elektronickej registrácie termínov na podávanie žiadostí, spravili to na základe dôkladnej SWOT analýzy. Hlavne toho T €“ teda Threats.

Prvé výsledky však ukazujú, že na ministerstve sa vybrali osvedčenou metódou pokusov a (najmí¤) omylov. Ale čo sa budem sťažovať. Aspoň mám istotu, že nezostanem v najbližších mesiacoch (a možno aj rokoch) bez zábavy a hlavne bez práce.... Vivat Janušek!

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Článok bol publikovaný na blog.sme.sk.