MonitoringFondov.eu  

Naozaj Ficova vl├ída nem├┤┼że zverej┼łova┼ą viac?

(9.3.2018)   Du┼ían Sloboda

URL: http://www.monitoringfondov.eu/article.php?378

Pre─Źo e┼íte st├íle nie s├║ niektor├ę podstatn├ę inform├ície o eurofondoch a agrodot├íci├ích dostupn├ę vo forme otvoren├Żch d├ít, hoci sa o tom p├ş┼íe vo vl├ídnych dokumentoch, vyhl├íseniach ba u┼ż i v pr├şslu┼ín├Żch z├íkonoch?

 

Tesa┼ą do kame┼ła

ÔÇ×M├í existova┼ą verejn├Ż port├íl ITMS, kde sa maj├║ zverej┼łova┼ą, pokia─ż mo┼żno, v┼íetky inform├ície s v├Żnimkou, samozrejme, osobn├Żch ├║dajov, alebo nejak├Żch z├íkonom chr├ínen├Żch ├║dajov, v tejto chv├şli existuje nie─Źo, ─Źo sa tv├íri ako verejn├Ż port├íl ITMS, ale je to tak├í potemkinovsk├í dedina.ÔÇť

 

Ivan Kuhn
analytik Konzervat├şvneho in┼ítit├║tu M. R. ┼átef├ínika
pre Noviny TV JOJ | 12. 2. 2018

 

 

Aby sme nezabudli, tretia Ficova vl├ída vo svojom programovom vyhl├ísen├ş uviedla, ┼że ÔÇ×bude d├┤sledne uplat┼łova┼ą princ├şpy otvoren├ęho vl├ídnutia v z├íujme vytv├írania priestoru pre particip├íciu ob─Źanov na tvorbe verejnej politiky a zvy┼íovania transparentnosti procesov rozhodovania verejnej spr├ívy, ─Ź├şm sa zvy┼íuje priestor pre verejn├║ kontrolu a zu┼żuje priestor pre korupciu.ÔÇť

 

Oplat├ş sa

Oplat├ş sa akt├şvne sa zap├íja┼ą do tvorby z├íkonov. V─Ćaka hromadn├Żm pripomienkam k┬án├ívrhom z├íkonov t├Żkaj├║cich sa prerozde─żovania eurofondov a agrodot├íci├ş, ktor├ę sme po─Źas tretej vl├ídy Roberta Fica iniciovali, v─Ćaka ich podpore u┬áverejnosti, a┬áv┬áneposlednom rade aj v─Ćaka ochote ├Üradu podpredsedu vl├ídy SR pre informatiz├íciu a┬áinvest├şcie na─Ź├║va┼ą, sa podarilo presadi┼ą, ┼że v r├ímci minul├Ż rok schv├ílen├Żch noviel pr├şslu┼ín├Żch z├íkonov by od 1. janu├íra 2018 malo by┼ą o┬áeurofondoch zverej┼łovan├Żch viac inform├íci├ş ne┼ż doteraz.

Po┼żadovali sme, aby inform├ície z informa─Źn├Żch syst├ęmov t├Żkaj├║cich sa ─Źerpania fondov E├Ü boli zverej┼łovan├ę sp├┤sobom umo┼ż┼łuj├║cim hromadn├Ż pr├şstup, ─Źi┼że prostredn├şctvom internetu, v┬ás├║lade s┬ápr├şslu┼ín├Żmi ustanoveniami infoz├íkona.

Z tohto d├┤vodu je pochopite─żne potrebn├ę roz─Źleni┼ą informa─Źn├ę syst├ęmy na verejn├║ a neverejn├║ ─Źas┼ą. Neverejn├║ ─Źas┼ą by mali tvori┼ą tie ├║daje a inform├ície, ktor├ę nemo┼żno zverejni┼ą, lebo s├║ chr├ínen├ę pod─ża osobitn├Żch predpisov ÔÇô ─Źi u┼ż ide o┬áosobn├ę ├║daje, obchodn├ę tajomstvo, da┼łov├ę tajomstvo a┬ápod. V┼íetky ostatn├ę inform├ície by mali tvori┼ą verejn├║ ─Źas┼ą a┬ámali by by┼ą zverej┼łovan├ę na internete.

ÔÇ×Transparentnos┼ą vid├şme najm├Ą vo zverej┼łovan├ş ─Źo najv├Ą─Ź┼íieho mno┼żstva inform├íci├ş. To s├║ najlep┼íie opatrenia, lebo doch├ídza k samokontrole. Ten, kto vie, ┼że sa na jeho konanie m├┤┼że hocikto hocikedy pozrie┼ą, si d├íva podstatne v├Ą─Ź┼í├ş pozor,ÔÇť nechal sa na jese┼ł po─Źu┼ą Peter Pellegrini (SMER-SD), podpredseda vl├ídy pre invest├şcie a informatiz├íciu.

Av┼íak, viac svetla do neraz temn├Żch z├íkut├ş najv├Ą─Ź┼í├şch dota─Źn├Żch sch├ęm na pos├║vanie verejn├Żch zdrojov od ┼ít├ítu ku domnel├Żm ─Źi skuto─Źn├Żm kone─Źn├Żm ÔÇ×prij├şmate─żomÔÇť m├í jedno k─ż├║─Źov├ę ale...

 

Funkcionalita stále nedostupná?

Od 1. janu├íra 2018 by malo by┼ą o┬áeurofondoch zverej┼łovan├Żch viac inform├íci├ş ne┼ż doteraz. A┬áto v─Ćaka nov├ęmu zneniu ┬ž 48 ods. (8), na ktorom sme sa s┬á├║radom v┬ár├ímci rozporov├ęho konania dohodli ako na kompromise:

ÔÇ×Centr├ílny koordina─Źn├Ż org├ín zverej┼łuje ├║daje evidovan├ę pod─ża ┬ž 49 ods. 2 a 3 automaticky prostredn├şctvom informa─Źn├ęho monitorovacieho syst├ęmu elektronicky, sp├┤sobom umo┼ż┼łuj├║cim hromadn├Ż pr├şstup,117a) a to v rozsahu dostupnej funkcionality informa─Źn├ęho monitorovacieho syst├ęmu pod─ża ┬ž 49 ods. 1; to neplat├ş pre ├║daje a inform├ície, ktor├ę s├║ chr├ínen├ę pod─ża osobitn├Żch predpisov.117b)ÔÇť

Ale, ako sme predpokladali, k─ż├║─Źov├Żm sa stalo ono slovn├ę spojenie ÔÇ×v rozsahu dostupnej funkcionalityÔÇť.

To zafungovalo, a chr├íni Pellegriniho ├║rad, ktor├Ż v┬áeurofondoch pln├ş ├║lohy Centr├ílneho koordina─Źn├ęho org├ínu (CKO), aby si s├ím mohol ur─Źi┼ą tempo, ktor├ę nastol├ş v zverej┼łovan├ş ─Ćal┼í├şch inform├íci├ş o┬áprerozde─żovan├ş a ─Źerpan├ş eurofondov. ├Ürad sa teda m├┤┼że s├ím rozhodn├║┼ą, kedy bude m├┤c┼ą alebo chcie┼ą zverej┼łova┼ą viac. ├Ürad sa rozhodne, ktor├í funkcionalita dostupn├í je a┬áktor├í nie je. A zatia─ż viac podstatn├Żch inform├íci├ş dostupn├Żch nie je, svojim sp├┤sobom ich bude mo┼żno aj menej, ke─Ć┼że napr. o hodnotite─żoch sa budeme dozveda┼ą menej, ne┼ż doteraz. Ale za to nem├┤┼że funkcionalita ITMS, ale rozhodnutie Pellegriniho.

 

Otvoren├ę d├íta o┬áagrodot├íci├ích? Nesl├Żchali

Od 1. janu├íra 2018┬áby malo by┼ą┬ázverej┼łovan├Żch┬áviac inform├íci├ş ne┼ż doteraz aj o agrodot├íci├ích.┬áNajprv to tak nevyzeralo, ke─Ć┼że ministerstvo p├┤dohospod├írstva pod veden├şm Gabriely Mate─Źnej (nom. SNS) malo pre roz┼í├şrenie zverej┼łovania inform├íci├ş o┬áagrodot├íci├ích ove─ża menej pochopenia, ne┼ż ├║rad veden├Ż Pellegrinim.

V┬ározporovom konan├ş k┬ána┼íej hromadnej pripomienke sme s├şce neuspeli, av┼íak na┼íe po┼żiadavky na vnesenie viac svetla do rozde─żovania dot├íci├ş (aspo┼ł t├Żch projektov├Żch) v┬áp├┤dohospod├írstve nakoniec na┼íli podporu v┬ár├ímci parlamentn├ęho v├Żboru pre p├┤dohospod├írstvo, ktor├Ż ich zahrnul do n├ívrhu z├íkona o poskytovan├ş podpory a dot├ície v p├┤dohospod├írstve a rozvoji vidieka, ktor├Żm sa menil aj z├íkon ─Ź. 292/2014 Z. z. o pr├şspevku poskytovanom z eur├│pskych ┼ítruktur├ílnych a investi─Źn├Żch fondov.

Zodpovednos┼ą za agroeurofondy┬ána Slovensku m├í P├┤dohospod├írska platobn├í agent├║ra (PPA), teda t├í, ktor├í sa v┬áposlednom ─Źl├ínku zavra┼żden├ęho investigat├şvneho novin├íra J├ína Kuciaka spom├şna ako zdroj ┼żivobytia ÔÇ×biznismenovÔÇť pres┼ąahovan├Żch z┬áKal├íbrie na n├í┼í v├Żchod viac ne┼ż ─Źasto.

Ako to PPA, ktorej skratku kolegovia z Nad├ície Zastavme korupciu de┼íifrovali ako Pekelne Podpl├ícan├í Agent├║ra, po┼łala, sa m├┤┼żete presved─Źi┼ą sami tu. ┼Żiadne otvoren├ę d├íta v podobe tzv. API, ┼żiadne datasety.┬á

Oni to na PPA robi┼ą nevedia, alebo sk├┤r nechc├║? ─îo tak vyu┼żi┼ą ITMS na zverejnenie inform├íci├ş o┬áprojektoch t├Żkaj├║cich sa rozvoja vidieka? ┬áNi─Ź tak├ę!

Nehovoriac o┬átom, ako vyzer├í zverej┼łovanie inform├íci├ş o┬átzv. priamych podpor├ích pre farm├írov. Len absol├║tne minimum inform├íci├ş, len za dva predch├ídzaj├║ce roky. Op├Ą┼ą ┼żiadne otvoren├ę d├íta v podobe tzv. API, ┼żiadne datasety. Len minimum, ktor├ę po┼żaduje Eur├│pska komisia, ni─Ź viac.

V┬ákrajine, ktor├í je pr├ívnym ┼ít├ítom nielen na papieri, ale naozaj, by to mo┼żno sta─Źilo. Ale v┬ákrajine, kde sme vzh─żadom na pr├şli┼í ─Źasto za┼ż├şvan├║ ne─Źinnos┼ą ├║radov, pol├şcie, prokurat├║ry a┬ás├║dov n├║ten├ş spolieha┼ą sa na poctiv├║ pr├ícu novin├írov ─Źi mimovl├ídneho sektora, to nesta─Ź├ş. Preto v┬átejto krajine mus├şme ├şs┼ą vo zverej┼łovan├ş otvoren├Żch d├ít podstatne ─Ćalej. T├íto cesta z─Ćaleka nie je na konci.

 

Op├Ą┼ą r├Żchlo a┬ázbesilo

V┬ámedzititulku je odpove─Ć na ot├ízku, ako sa bud├║ ─Źerpa┼ą eurofondy na Slovensku koncom aktu├ílneho programovacieho obdobia po roku 2020.

Ku koncu roka 2017, teda ku koncu ┼ítvrt├ęho roka realiz├ície aktu├ílneho programovacieho obdobia 2014-2020, bolo ─Źerpanie na ├║rovni 11,28 percent. Na porovnanie, ku koncu roka 2010, teda ku koncu ┼ítvrt├ęho roka realiz├ície predo┼íl├ęho programovacieho obdobia 2007-2013, bolo ─Źerpanie na ├║rovni 13,42 percent.

Inak povedan├ę, v tej istej f├íze programovacieho cyklu v predo┼ílom obdob├ş bolo ─Źerpanie o nie─Źo vy┼í┼íie, ne┼ż v┬áobdob├ş aktu├ílnom. Predo┼íl├ę obdobie v┼íak, ako si e┼íte pam├Ąt├íme, bolo vo svojom z├ívere poznamenan├ę priam hor├║─Źkovitou snahou druhej Ficovej vl├ídy r├Żchlo, akoko─żvek a na ─Źoko─żvek tie zdroje vy─Źerpa┼ą. Hlavne vy─Źerpa┼ą. ─îo sa nakoniec podarilo takmer na 100 percent.

Zatia─ż sa teda jav├ş, ┼że podobn├ę ÔÇ×preteky v┬á─Źerpan├şÔÇť eurofondov n├ís ─Źakaj├║ aj koncom tohto cyklu po roku 2020, ─Źo nie je dobr├Ż v├Żh─żad. Nehovoriac o┬átom, ┼że d├┤sledkom v├Żmeny vl├ídy je v┼żdy spomalenie tempa zazmluv┼łovania a┬á─Źerpania eurofondov.

Viac inform├íci├ş o┬áprojektoch a┬áprij├şmate─żoch eurofondov, a┬áto za v┼íetky programovacie obdobia od n├í┼ího prist├║penia k┬áE├Ü v┬ároku 2004, n├íjdete na na┼íom webovom port├íli, ktor├Ż sme tento t├Ż┼żde┼ł spustili.

Ako ukazuje graf Eur├│pskej komisie ni┼ż┼íie, Slovensko aktu├ílne ─Źerp├í eurofondy o nie─Źo pomal┼í├şm tempom, ne┼ż zvy┼ín├ę krajiny V4.

 

Infograf na zdie─żanie

Powered by Socrata

 

 

Po jednej vete nielen na okraj

/ Napriek na┼íej nespokojnosti s┬áobsahom verejne dostupnej ─Źasti ITMS port├ílu plat├ş, ┼że v┬áminul├Żch programovac├şch obdobiach bolo dostupn├Żch inform├íci├ş e┼íte ove─ża menej, a┬áo┬áotvoren├Żch d├ítach vo forme API nebolo ani vidu, ani slychu;

+ Ak sa v┬áITMS neviete zorientova┼ą, vysk├║┼íajte web kolegov z┬áNad├ície Zastavme korupciu, ktor├Ż sa taktie┼ż venuje smerovaniu eurofondov v┬áaktu├ílnom obdob├ş 2014-2020;

- ÔÇ×V najbli┼ż┼í├şch t├Ż┼żd┼łoch bud├║ zverejnen├ę datasety o vyu┼ż├şvan├ş eurofondov v programovom obdob├ş 2007 a┼ż 2013,ÔÇť ohlasoval Pellegriniho ├║rad v┬álete 2017, pokia─ż je n├ím zn├íme, dodnes sa tak nestalo;

+ Sp├║┼í┼ąame web monitoringfondov.sk, na ktorom na jednom mieste n├íjdete z├íkladn├ę inform├ície o┬áprojektoch a┬áprij├şmate─żoch eurofondov, a┬áto za v┼íetky programovacie obdobia od n├í┼ího prist├║penia k┬áE├Ü v┬ároku 2004, v┬ábl├şzkej bud├║cnosti pribudn├║ nielen ─Ćal┼íie typy inform├íci├ş, ale i┬ámobiln├í aplik├ícia pre iOS a┬áAndroid;

+ Inform├ície nielen o┬áeurofondoch, ale i┬áo ÔÇ×dom├ícichÔÇť dota─Źn├Żch sch├ęmach, n├íjdete u┼ż nieko─żko rokov na SKMonitor;

+ S┬áport├ílmi o┬áeurofondoch sa roztrhlo vrece, konsolidovan├ę d├íta o dot├íci├ích, pokro─Źil├ę analytick├ę n├ístroje, vizualiz├ície, reporting a ukazovatele d├┤veryhodnosti subjektov pon├║ka Openstat;

? ─îo mo┼żno ─Źaka┼ą od kontroly zameranej na eurofondy a agrodot├ície, ktor├║ nadv├Ązne na zistenia zavra┼żden├ęho investigat├şvneho novin├íra J├ína Kuciaka ohl├ísil eurokomis├ír pre rozpo─Źet G├╝nther H. Oettinger?

Ôť×┬áNem├┤┼żete zabi┼ą pravdu #AllForJan

 

 

Namiesto bodky na záver ešte 1 Vec

 

+ Tento blog by nevznikol bez podpory Fondu pre transparentn├ę Slovensko v Nad├ícii Pontis, v─Ćaka ktor├ęmu realizujeme projekt Eurofondy otvorene | Vizualiz├ícia a monitoring fondov EU.

 

Editor vydania: Dušan Sloboda | www.monitoringfondov.sk

P├┤vodne uverejnen├ę d┼ła 8. marca 2018 na blogu KIosk.