Naozaj Ficova vl├ída nem├┤┼że zverej┼łova┼ą viac?

9.3.2018 | Dušan Sloboda | Blogy

Pre─Źo e┼íte st├íle nie s├║ niektor├ę podstatn├ę inform├ície o eurofondoch a agrodot├íci├ích dostupn├ę vo forme otvoren├Żch d├ít, hoci sa o tom p├ş┼íe vo vl├ídnych dokumentoch, vyhl├íseniach ba u┼ż i v pr├şslu┼ín├Żch z├íkonoch?

cel├Ż ─Źl├ínok

─Äal┼íie kolo pretekov v ─Źerpan├ş eurofondov na obzore

25.9.2017 | Dušan Sloboda | Blogy

Programovacie obdobie 2014-2020 malo koncom j├║na 2017 za sebou tri a pol roka „implement├ície“. Ak aktu├ílne stavy porovn├íme s t├Żm, ako vyzeralo zazmluv┼łovanie a ─Źerpanie eurofondov v programovacom obdob├ş 2007-2013 v rovnakom bode obdobia, teda po tri a pol roku, je zrejm├ę, ┼że tempo ─Źerpania, ale najm├Ą zazmluv┼łovania, je dnes pomal┼íie.

cel├Ż ─Źl├ínok

Od pološera k tme?

9.1.2017 | Dušan Sloboda | Blogy

O PPA sa hovor├ş v poslednom ─Źase ─Źoraz viac, ale len m├ílo v dobrom...

cel├Ż ─Źl├ínok

Zabudol Pellegrini na svoj s─żub?

11.10.2016 | Dušan Sloboda | Blogy

Doteraj┼íia ├║rove┼ł transparentnosti ─Źerpania fondov E├Ü nie je dostato─Źn├í a ani Pellegrinim predkladan├Ż n├ívrh novely z├íkona neprin├í┼ía v tomto smere ┼żiadne zlep┼íenie.

cel├Ż ─Źl├ínok

Čo sa poslanci z vládnej správy nedozvedia

Panika! Eurofondy sa na Slovensku u┼ż nest├şhaj├║ ani len rozkradn├║┼ą na─Źas...

cel├Ż ─Źl├ínok

Kam smeruj├║ eurofondy vo vzdel├ívan├ş na Slovensku?

Eurofondy v programovacom obdob├ş 2007-2013 boli v oblasti vzdel├ívania ─Źerpan├ę a m├ş┼łan├ę najm├ş┬Ą na viac ne┼ż ┼ítyri desiatky n├írodn├Żch projektov, ktor├ę realizovali organiz├ície priamo riaden├ę ministerstvom ┼íkolstva. Hlavn├║ pozornos┼ą a starostlivos┼ą vl├ídy v oblasti vzdel├ívania mali centr├ílne in┼ítit├║cie a ┼ít├ítna spr├íva, nie ┼íkoly.

cel├Ż ─Źl├ínok

Za stav ─Źerpania eurofondov je zodpovedn├í vl├ída, nie samospr├íva

Je vysoko pravdepodobn├ę, ┼że Slovensk├í republika nebude schopn├í naplno vy─Źerpa┼ą eurofondov├Ż bal├şk, ktor├Ż m├í k dispoz├şcii na programovacie obdobie 2007-2013. Predseda vl├ídy Robert Fico h├íd┼że zodpovednos┼ą za pomal├ę tempo ─Źerpania na samospr├ívy. Anal├Żza d├ít z ITMS, ktor├║ vykonal Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika, v┼íak ukazuje, ┼że premi├ęr nem├í pravdu a samospr├ívy obvi┼łuje nepr├ívom.

cel├Ż ─Źl├ínok

Zabudnite na regionálne rozdiely

Treba presta┼ą bl├║zni┼ą s o─Źak├ívaniami, ┼że eurofondy vyrie┼íia v┼íetky na┼íe probl├ęmy. K─ż├║─Źovou ost├íva nezamestnanos┼ą, a t├í je d├┤sledkom zle nastaven├Żch dom├ícich polit├şk.

cel├Ż ─Źl├ínok

Partnerská dohoda plná paradoxov

Vl├ída schv├ílila n├ívrh r├ímca, na z├íklade ktor├ęho chce rozde─żova┼ą a ─Źerpa┼ą eurofondy v obdob├ş 2014-2020. Na ┼ąahu je Eur├│pska komisia, ktor├í sa k na─Źrtnutej strat├ęgii vyjadr├ş do leta. Nad mnohomiliardovou koris┼ąou v┼íak u┼ż dnes netrpezlivo kr├║┼żia supy v h├íbitoch partnerov.

cel├Ż ─Źl├ínok

─îerpanie eurofondov: Radi─Źov├í vs. Fico

Ke─Ć┬Ć bude Robert Fico najbli┼ż┼íie pred kamerami ukazova┼ą prstom na toho, koho vl├ída m├┤┼że za dne┼ín├Ż stav ├║rovne ─Źerpania eurofondov, hlavn├ęho zodpovedn├ęho n├íjde v zrkadle.

cel├Ż ─Źl├ínok

─Äal┼íia eur├│pska sedemro─Źnica

Debaty o tom, ako nedok├í┼żeme ani len premrha┼ą eurofondy v objeme viac ne┼ż 11,5 miliardy eur na obdobie 2007-2013 neut├şchaj├║. A to sa na titulky u┼ż tla─Ź├ş spr├íva, ┼że v rokoch 2014-2020 n├ím eur├│pski da┼łovn├şci cez Brusel po┼íl├║ vo fondoch e┼íte o takmer 2,5 miliardy eur viac.

cel├Ż ─Źl├ínok

Prvá dekáda s eurofondmi

V bl├ş┼żiacom sa z├ívere desiateho roka ─Źlenstva Slovenska v Eur├│pskej ├║nii sa bilancovaniu nevyhneme. O to viac to plat├ş pre eurofondy, ktor├ę spolu s eur├│pskymi regul├íciami v├Żrazne formuj├║ nielen politick├Ż ┼żivot takmer v ka┼żdej z nov├Żch ─Źlensk├Żch kraj├şn e┼íte roky od vstupu do E├Ü.

cel├Ż ─Źl├ínok

Korupcia s eurofondmi v jednej posteli

Pr├ştomnos┼ą korupcie na eurofondovom l├┤┼żku zak├íza┼ą nedok├í┼żeme, mo┼żno len obmedzi┼ą frekvenciu n├ív┼ítev.

cel├Ż ─Źl├ínok

Absurdn├Ż paradox eurofondov

Sme svedkami prebytkov v eurofondoch a s├║─Źasne zlyh├ívania z├íkladn├Żch funkci├ş ┼ít├ítu. Tento paradox potvrdzuje nepru┼żnos┼ą verejn├ęho spravovania zdrojov.

cel├Ż ─Źl├ínok

Európska únia regionálne rozdiely nezdoláva

Nepotrebujeme niveliz├íciu rozdielov, nepotrebujeme n├íkladn├ę a korup─Źn├ę redistribu─Źn├ę strat├ęgie, ale odstra┼łovanie harmoniz├ície a regul├ície. Tvrdohlavo budova┼ą na dlh soci├ílny ┼ít├ít, viac zda┼łova┼ą, viac regulova┼ą a viac prerozde─żova┼ą – toto naivn├ę a nezodpovedn├ę smerovanie E├Ü ignoruje realitu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Zop├ír ─Ź├şsiel pre priate─żov koh├ęzie a eurofondov

Ak├Ż je v├Żvoj region├ílnych rozdielov v jednotliv├Żch krajin├ích a v E├Ü ako celku? Nielen na t├║to ot├ízku sa pok├║┼íame zodpoveda┼ą v ┼ít├║dii, ktor├í je dostupn├í aj vo forme samostatnej webstr├ínky na adrese regio.institute.sk.

cel├Ż ─Źl├ínok

Štúdia: Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii

Napriek tomu, ┼że ─Źlensk├ę krajiny E├Ü po─Źas ┼ítyroch programovac├şch obdob├ş od roku 1989 dostali postupne mo┼żnos┼ą z eurorozpo─Źtu ─Źerpa┼ą vy┼íe 818 mld. eur z eurofondov na region├ílnu/koh├ęznu politiku E├Ü, v├Żsledky v boji s region├ílnymi rozdielmi nie s├║ v├┤bec uspokojiv├ę. Vypl├Żva to zo ┼ít├║die Eurofondy a region├ílne rozdiely v Eur├│pskej ├║nii, ktor├║ dnes zverejnil KI.

cel├Ż ─Źl├ínok

┼át├║dia: Vyu┼ż├şvanie eurofondov na Slovensku – pr├şle┼żitos┼ą pre rast alebo korupciu a klientelizmus?

Nepreh─żadn├ę prerozde─żovanie a zlodejiny v obstar├ívan├ş. Zatajovanie inform├íci├ş. Neplnenie nezmyseln├ęho cie─ża stiera┼ą region├ílne rozdiely. T├íraniny politikov o ─Źerpan├ş. Pochybn├í efekt├şvnos┼ą a neuverite─żn├ę plytvanie. Aj tak sa d├í vn├şma┼ą na┼íich prv├Żch viac ne┼ż sedem rokov sk├║senost├ş s eurofondmi.

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy rozdiely nestieraj├║

Region├ílne rozdiely v nezamestnanosti sa napriek pr├şlevu mili├írd eur z eurofondov nedar├ş rie┼íi┼ą a zni┼żova┼ą, hoci o tom re─Źnia v┼íetky vl├ídy od roku 2002.

cel├Ż ─Źl├ínok

M├Żtus zni┼żovania region├ílnych rozdielov

Najprv probl├ęm vytvor├şme, potom vezmeme va┼íe peniaze a budeme sa tv├íri┼ą, ┼że nimi ten probl├ęm rie┼íime...

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy na prahu ├ęry data.gov

Otvoren├Ż d├ítov├Ż port├íl verejnej spr├ívy by si zasl├║┼żil, aby neostal len v podobe iniciat├şvy, ale dostal v├ş┬Ą─Ź┼íiu v├í┼żnos┼ą a stabilitu i v podobe z├íkonnej ochrany. ─îi u┼ż prostredn├şctvom novely z├íkona o slobodnom pr├şstupe k inform├íci├ím alebo cez z├íkon o informa─Źn├Żch syst├ęmoch vo verejnej spr├íve.

cel├Ż ─Źl├ínok

Veda vs. dia─żnice

Ako ukazuj├║ hodnotiace spr├ívy Akredita─Źnej komisie ─Źi ka┼żdoro─Źn├ę hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agent├║ry (ARRA), medzi takmer tromi desiatkami na┼íich vysok├Żch ┼ík├┤l, univerz├şt a pseudouniverz├şt s├║ ve─żk├ę rozdiely v kvalite. Pri rozhadzovan├ş eurofondov v┼íak h─żadisko kvality zjavne podstatn├ę nebolo.

cel├Ż ─Źl├ínok

┼Żena a more (Glosa)

Foto: flickr.comKa┼żdoro─Źn├Żm letn├Żm t├║┼żbam na┼íich vn├║trozemcov a vn├║trozemk├Ż┼ł o smerovan├ş k pobre┼żiu a morskej hladine mo┼żno veru s prirodzenou d├ívkou empatie porozumie┼ą. Menej pochopite─żn├ę je, ┼że sa na tieto v├Żlety vyvolen├Żm Eur├│panom sklad├íme z na┼íich dan├ş.

cel├Ż ─Źl├ínok

Upratovanie v eurofondoch?

Nesta─Ź├ş realokova┼ą, v prvom rade by sa mala zv├Ż┼íi┼ą transparentnos┼ą prerozde─żovania eurofondov.

cel├Ż ─Źl├ínok

Regionálne rozdiely rastú napriek eurofondom

Neexistuje absol├║tne ┼żiadna s├║vislos┼ą a z├ívislos┼ą medzi t├Żm, ko─żko pe┼łaz├ş z eurofondov v prepo─Źte na hlavu putovalo do okresov, a t├Żm, ─Źi sa v obdob├ş od m├íja 2004 do decembra 2009 nezamestnanos┼ą v danom okrese zv├Ż┼íila alebo zn├ş┼żila. Ani lep┼íie prerozde─żovanie by teda nepomohlo – eurofondy s├║ toti┼ż principi├ílnym omylom.

cel├Ż ─Źl├ínok

Ako n├ís verejne okr├ída „soci├ílny ┼ít├ít“

Ministerstvo obstar├ívalo tak, ┼że oslovilo tri firmy, ktor├ę maj├║ medzi sebou vz├íjomn├ę v├ş┬Ązby. Z takejto „konkurencie“ rozhodne neprofitovali da┼łovn├şci.

cel├Ż ─Źl├ínok

O nepriate─żoch inform├íci├ş, odborn├şkoch a ich ─Źisti─Źoch

Ochotu ministerstva v├Żstavby a region├ílneho rozvoja pod veden├şm „odborn├şkov“ Janu┼íeka & ┼átefanova poskytova┼ą ob─Źanom inform├ície „vyzdvihla“ i hodnotiaca komisia v r├ímci s├║┼ąa┼że INFO─Źin, a to konkr├ętne v kateg├│rii Nepriate─żsk├Ż ─Źin roka 2009. Nast├║pia po odborn├şkoch ich „─Źisti─Źi“? A kedy sa uk├í┼żu ┼íkvrny na ich golieroch?

cel├Ż ─Źl├ínok

Nomin├ícia MVRR SR na Nepriate─żsk├Ż info─Źin /kauza zverej┼łovanie/

MVRR SR si dalo nesmiernu n├ímahu, aby siahodlho argumentovalo, pre─Źo nem├┤┼że nami po┼żadovan├ę inform├ície zverejni┼ą, konalo ob┼ítruk─Źne, tv├írilo sa, ┼że ┼żiadosti nerozumie, zav├ídzalo a klamalo, a nakoniec za─Źalo h─żada┼ą procesn├ę nejasnosti, ktor├ę by mu umo┼żnili inform├ície nezverejni┼ą resp. oddiali┼ą ich zverejnenie.

cel├Ż ─Źl├ínok

Nomin├ícia MVRR SR na Nepriate─żsk├Ż info─Źin /kauza ─Źerpanie/

MVRR SR n├ím od 16. 2. 2009 br├ínia v z├şskan├ş inform├íci├ş, ktor├Żch zverej┼łovanie by malo by┼ą samozrejmos┼ąou. Postup ministerstva "vyzdvihla" i hodnotiaca komisia v r├ímci s├║┼ąa┼że INFO─Źin, a to konkr├ętne v kateg├│rii Nepriate─żsk├Ż ─Źin roka 2009.

cel├Ż ─Źl├ínok

P├ş┬Ą┼ąro─Źnica s eurofondmi

Nepreh─żadn├ę prerozde─żovanie a zlodejiny v obstar├ívan├ş. Zatajovanie inform├íci├ş. Neplnenie nezmyseln├ęho cie─ża stiera┼ą region├ílne rozdiely. T├íraniny o ─Źerpan├ş. Pochybn├í efekt├şvnos┼ą a neuverite─żn├ę plytvanie. Aj tak sa d├í vn├şma┼ą na┼íich prv├Żch p├ş┬Ą┼ą rokov s eurofondmi.

cel├Ż ─Źl├ínok

Smerovanie eurofondov do regi├│nov za obdobie 2004-2006

Prezent├íciu o smerovan├ş eurofondov na Slovensku za jednotliv├ę okresy, ber├║c do ├║vahy stav zazmluvnenia za programovacie obdobie 2004-2006 k 31.05.2009, n├íjdete tu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Zat─║ka┼ą, zat─║ka┼ą, zat─║ka┼ą

„Zat─║ka┼ą, zat─║ka┼ą, zat─║ka┼ą,“ tak by mohol znie┼ą slogan ministerstva v├Żstavby a region├ílneho rozvoja.

cel├Ż ─Źl├ínok

Zatajovanie pod─ża Janu┼íeka a ┼átefanova

Ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja zatajovan├şm inform├íci├ş o procese prerozde─żovania eurofondov vyvol├íva opr├ívnen├ę pochybnosti o transparentnosti a z├íkonnosti pride─żovania eurofondov jednotliv├Żm projektom.

cel├Ż ─Źl├ínok

MVRR SR s ministrom Janu┼íekom je l├şdrom v zatajovan├ş inform├íci├ş o procese prerozde─żovania eurofondov

Ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja SR zatajovan├şm inform├íci├ş o procese prerozde─żovania eurofondov vyvol├íva opr├ívnen├ę pochybnosti o transparentnosti a z├íkonnosti procesu pride─żovania eurofondov jednotliv├Żm projektom.

cel├Ż ─Źl├ínok

Janušekove logá

Ko─żko stoj├ş jedno logo? P├ír mili├│nov? A nemohlo by by┼ą lacnej┼íie? Ako vl├ída plytv├í na┼íimi da┼łami.

cel├Ż ─Źl├ínok

Minister Janu┼íek odmieta zverejni┼ą inform├ície o ─Źerpan├ş eurofondov

Minister v├Żstavby a region├ílneho rozvoja Marian Janu┼íek odmieta spr├şstupni┼ą inform├ície o v├Żvoji zazmluvnenia a ─Źerpania eurofondov v programovacom obdob├ş 2004-2006 a v programovacom obdob├ş 2007-2013.

cel├Ż ─Źl├ínok

Klientelizmus ako ┼Żilina

Eurofondy s├║ zlodejina. Pou┼ż├şvaj├║ sa na nezmysly, syst├ęm ich pride─żovania je nepreh─żadn├Ż. V├Żmena jedn├ęho ministra na tom ni─Ź nezmen├ş.

cel├Ż ─Źl├ínok

Pr├ízdne re─Źi a zbyto─Źn├ę z├íkony

Zbyto─Źn├ę z├íkony, zbyto─Źn├ę v├Żdavky, zbyto─Źn├ę tajnosti a zbyto─Źn├ę re─Źi - tak m├┤┼żme ohodnoti┼ą dva dlho pripravovan├ę a o─Źak├ívan├ę vl├ídne n├ívrhy z├íkonov z oblasti region├ílneho rozvoja, ktor├ę parlament schv├ílil v novembri 2008.

cel├Ż ─Źl├ínok

Hra na transparentnos┼ą

De┼ł po tom, ako si vl├ída schv├ílila ├║lohu spreh─żadni┼ą pride─żovanie pe┼łaz├ş z eurofondov, konalo ministerstvo v├Żstavby v priamom rozpore s t├Żmto cie─żom.

cel├Ż ─Źl├ínok

Spor o p├│ly rastu

ImageZni┼żovanie region├ílnych rozdielov je jedn├Żm z t├Żch politick├Żch cie─żov, na ktor├Żch sa vl├ídna koal├şcia s parlamentnou opoz├şciou, ─Źi, ak chcete, ─żavica s pravicou a┼ż dojemne zhoduje. Sme svedkami len ne├║primn├Żch ─Źi priam pom├ş┬Ąten├Żch r├ętorick├Żch pretekov na pokra─Źovanie?

cel├Ż ─Źl├ínok

Kam smeruj├║ eurofondy na Slovensku?

Je zrejm├ę, ┼że eurofondy nie s├║ efekt├şvnym n├ístrojom pri plnen├ş deklarovan├ęho cie─ża zni┼żova┼ą region├ílne rozdiely. ─îerpanie, ─Źerpanie, dookola len sam├ę ─Źerpanie. Koho by zauj├şmalo, ┼że tie eurofondy vlastne ani neplnia d├┤sledne svoj ├║─Źel, v┼íak?

cel├Ż ─Źl├ínok

Štúdia: Kam smerujú eurofondy na Slovensku?

Ako vypl├Żva z anal├Żzy KI, prerozde─żovanie eurofondov do jednotliv├Żch regi├│nov je neadresn├ę. Porovnanie v├Ż┼íky podpory z eurofondov v prepo─Źte na obyvate─ża pre jednotliv├ę okresy potvrdzuje, ┼że „menej rozvinut├ę“ regi├│ny s vy┼í┼íou mierou nezamestnanosti nie s├║ prioritne podporovan├ę.

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy a regionálne rozdiely

Rozdiely medzi regi├│nmi tu v┼żdy boli a bud├║, ke─Ć┬Ć┼że s├║ prirodzen├ę a pr├ştomn├ę v┼íade na svete. Boj s nimi je teda nekone─Źn├Ż, m├írny a nezmyseln├Ż. No vidina voli─Źsk├Żch hlasov a neuverite─żn├ęho mnohomiliardov├ęho kol├í─Źa, z ktor├ęho si odtrhn├║ i klienti vl├ídnucich str├ín, je prisiln├í.

cel├Ż ─Źl├ínok

Ako eurofondy nezni┼żuj├║ rozdiely

Znie to u┼ż ako obohran├í plat┼ła. Politici, ─Źi u┼ż eur├│pski, alebo t├ş na┼íi, hl├ísiaci sa k ─żavici alebo pravici, n├ís svorne balamutia, ┼że je nevyhnutn├ę zni┼żova┼ą region├ílne rozdiely. Receptom s├║ vraj eurofondy, ktor├ę oni z na┼íich dan├ş pom├┤┼żu rozdeli┼ą medzi regi├│ny. A rozdiely medzi regi├│nmi sa odstr├ínia. Naozaj?

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy, investi─Źn├ę stimuly a region├ílne rozdiely

Divadlo v predh├í┼łan├ş sa, kto viac pom├┤┼że regi├│nom a ─żu─Ć┬Ćom v nich, ktor├ę pred nami politici ako jeho akt├ęri doj├şmavo hraj├║, by sa mohlo zda┼ą komick├ę, av┼íak uvedomuj├║c si, ┼że vstupn├ę plat├şme my v┼íetci, ─Źi u┼ż chceme alebo nie, rob├ş z neho trag├ędiu.

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy a regi├│ny

Nie je pravidlom, ┼że „podpora“ z eurofondov je adresn├í a smerovan├í t├Żm, ktor├ş ju najviac potrebuj├║. Eurofondy s├║ len redistribu─Źnou strat├ęgiou, v r├ímci ktorej vl├ídy pon├║kaj├║ transfery verejn├Żch financi├ş, ktor├ę predt├Żm z├şskaj├║ v├Żberom dan├ş od ob─Źanov a firiem Slovenska a ostatn├Żch ─Źlensk├Żch kraj├şn E├Ü.

cel├Ż ─Źl├ínok

┼át├║dia: Eurofondy a region├ílne rozdiely na Slovensku. Pr├şpad priority Lok├ílna infra┼ítrukt├║ra (2004-2006)

Anal├Żza prerozde─żovania eurofondov z priority Lok├ílna infra┼ítrukt├║ra ukazuje, ┼że projekty z „menej rozvinut├Żch“ regi├│nov krajiny neboli systematicky podporovan├ę. Ide o nes├║lad medzi deklarovanou politikou zni┼żovania region├ílnych rozdielov a jej v├Żkonom v realite. Potvrdzuje sa, ┼że eurofondy s├║ len redistribu─Źnou strat├ęgiou.

cel├Ż ─Źl├ínok

Spolo─Źn├Ż trh bez eurofondov

Naozaj by spolo─Źn├Ż trh E├Ü nemohol fungova┼ą bez prerozde─żovania desiatok mili├írd eur na podporu rozvoja regi├│nov prostredn├şctvom eurofondov ─Źi bez priamych platieb pre po─żnohospod├írov v r├ímci Spolo─Źnej po─żnohospod├írskej politiky?

cel├Ż ─Źl├ínok

Na ─Źlenstve v E├Ü sme zatia─ż nezarobili

Namiesto vy┼íe 32 mili├írd kor├║n v pluse n├ís v s├║─Źasnosti delia len 4 miliardy kor├║n od stavu, aby na┼ía poz├şcia vo─Źi bruselskej pokladnici bola stratov├í. Situ├ícia sa navy┼íe zvr├ítila a┼ż v decembri 2006, dovtedy sme, z poh─żadu pr├şjmov a v├Żdavkov ┼ít├ítneho rozpo─Źtu za roky 2004-2006, boli ─Źist├Żm platcom vo─Źi E├Ü.

cel├Ż ─Źl├ínok

─îist├ę ruky ministerstva hospod├írstva?

Vl├ída ur─Źila tie┼ż ministerstv├í, ktor├ę bud├║ riadi┼ą jednotliv├ę opera─Źn├ę programy a bud├║ tak zodpovedn├ę za prerozde─żovanie eurofondov smerom ku kone─Źn├Żm prij├şmate─żom v regi├│noch. Je zar├í┼żaj├║ce, ┼że hoci ni─Ź nenasved─Źovalo tomu, ┼że by ministerstvo hospod├írstva malo by┼ą riadiacim org├ínom a pripravova┼ą opera─Źn├Ż program na roky 2007 – 2013, i tak tento rezort vopred obstaral slu┼żby extern├Żch expertov v tejto oblasti.

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy: prekliatie pravice

Pravicu a ─żavicu ┼ítandardne odli┼íuje i poh─żad na ├║lohu vl├ídy a ┼ít├ítu v ekonomike a spolo─Źnosti. U─Źebnicov├í pravica hl├ísa ni┼ż┼íie dane, ┼ít├şhlu vl├ídu a viac slobody pre jednotlivcov a firmy. ─Ć┬Żavica sa naopak br├íni presunu zodpovednosti na ob─Źana a chce prerozde─żova┼ą ─Źo najviac verejn├Żch financi├ş pod pl├í┼ítikom soci├ílnej rovnosti. Na m├ş┼łan├ş mili├írd z eurofondov, typicky ─żavicovej agende, sa v┼íak zhoduj├║ oba t├íbory. Pre─Źo?

cel├Ż ─Źl├ínok

O strat├ęgii, byrokracii a eurofondoch

Ruka v ruke so zni┼żovan├şm dan├ş a odvodov by sa mali zni┼żova┼ą i vl├ídne v├Żdavky. Tak by malo znie┼ą i jedno zo z├íkladn├Żch „prik├ízan├ş“ pravicov├Żch str├ín. Neplat├ş to v┼íak pre na┼íu vl├ídnucu pravicu, ktor├í akosi prir├Żchlo stihla nap├íchnu┼ą eur├│pskou ideol├│giou prerozde─żovania v mene pr├ízdnych hesiel. Eurofondy s├║ toho sn├í─Ć┬Ć najlep┼í├şm pr├şkladom.

cel├Ż ─Źl├ínok

Štúdia: Slovensko a regionálne rozdiely

Ot├ízky s├║visiace s region├ílnymi disparitami sa v ostatn├Żch rokoch dostali do popredia z├íujmu nielen odbornej, ale v─Ć┬Ćaka m├ędi├ím i ┼íirokej laickej verejnosti. Na jednej strane sa stret├ívame so seri├│znym v├Żskumom odborn├şkov r├┤znych profesi├ş – geografov, sociol├│gov, politol├│gov ─Źi region├ílnych ekon├│mov, na strane druhej neraz i s ich demagogick├Żmi interpret├íciami na politickej sc├ęne. Region├ílne rozdiely sa takpovediac „st├ívaj├║ t├ęmou“.

cel├Ż ─Źl├ínok

Handel o eurofondy

Je to paradox. Opoz├şcia sa tv├íri, ┼że dr┼ż├ş dne┼ín├║ vl├ídu pod krkom. Fico dennodenne do m├ędi├ş vyvreskuje, ┼że vl├íde t├Żm krkom zakr├║ti a dol├íme jej v├ş┬Ązy, ak t├í sprivatizuje ─Źo i len mili├│nov├Ż majetok v doteraj┼íej spr├íve ┼ít├ítu.V tomto prostred├ş tak pokojne bez ve─żk├ęho z├íujmu opozi─Źn├Żch krik─ż├║┼łov prebieha spor vl├ídnych str├ín o eurofondy. Ide pritom o stovky mili├írd.

cel├Ż ─Źl├ínok

Len mrhanie, alebo zlodejstvo?

Za neuverite─żn├Żch takmer 135 mili├│nov kor├║n m├í Deloitte Audit, s. r. o., vypom├íha┼ą ministerstvu hospod├írstva pri ├║loh├ích, ktor├ę by pod─ża aktu├ílneho n├ívrhu n├írodn├ęho referen─Źn├ęho r├ímca vlastne v├┤bec ani plni┼ą nemalo.

cel├Ż ─Źl├ínok

Eurofondy: m├Żty a realita

ImageOt├ízky s├║visiace s region├ílnymi rozdielmi sa v ostatn├Żch rokoch dostali do popredia z├íujmu nielen odbornej, ale v─Ć┬Ćaka m├ędi├ím i ┼íirokej laickej verejnosti. Na jednej strane sa stret├ívame so seri├│znym v├Żskumom odborn├şkov r├┤znych profesi├ş, na strane druhej neraz i s ich demagogick├Żmi interpret├íciami na politickej sc├ęne. Region├ílne rozdiely sa takpovediac stali t├ęmou.

cel├Ż ─Źl├ínok

Dušan Sloboda

Články: 37

Vy┼ítudoval region├ílnu geografiu na Pr├şrodovedeckej fakulte Univerzity Komensk├ęho v Bratislave. V rokoch 2001 – 2004 pracoval na odbore eur├│pskej integr├ície Ministerstva v├Żstavby a region├ílneho rozvoja SR. V roku 2004 p├┤sobil ako st├í┼żista na DG Regional Policy v r├ímci Eur├│pskej komisie v Bruseli. Od roku 2002 je extern├Żm doktorandom na Pr├şrodovedeckej fakulty Univerzity Komensk├ęho v Bratislave v odbore geografia a kartografia, pracuje na dizerta─Źnej pr├íci Geografick├í charakteristika region├ílnych dispar├şt na Slovensku.

V Konzervat├şvnom in┼ítit├║te M. R. ┼átef├ínika pracuje od roku 2004 ako analytik, pri─Źom sa ┼ípecializuje na oblas┼ą region├ílneho rozvoja (region├ílna politika SR a E├Ü), verejnej spr├ívy (fi┼ík├ílna decentraliz├ícia a komun├ílna reforma, regionaliz├ícia Slovenska) a niektor├Żm aspektom vz┼ąahu Slovensko – Eur├│pska ├║nia. Je spoluautorom publik├ície Pozn├ímky k n├ívrhu ├Üstavy Eur├│pskej ├║nie (2003) a kapitoly o region├ílnej politike v publik├ícii Slovensko na ceste do E├Ü: Kapitoly a s├║vislosti (2003). Je spoluautorom ┼ít├║di├ş Fi┼ík├ílna decentraliz├ícia a obce (2005) a ┼Żupn├Ż variant 2005 (2005).

Je autorom anal├Żzy Slovensko v E├Ü - vplyv eurofondov a environment├ílnych regul├íci├ş (2005), ┼ít├║die Slovensko a region├ílne rozdiely. Te├│rie, regi├│ny, indik├ítory, met├│dy (2006), ┼ít├║die Slovensko - krajina poslancov (2006) a anal├Żz Smerovanie investi─Źn├Żch stimulov do regi├│nov SR (2007), Eurofondy a region├ílne rozdiely na Slovensku. Pr├şpad priority Lok├ílna infra┼ítrukt├║ra (2004-2006) (2007) a Kam smeruj├║ eurofondy na Slovensku? (2007), Zahrani─Źn├ę pracovn├ę cesty poslancov (IV. volebn├ę obdobie 2006-2010) (2010), Vyu┼ż├şvanie eurofondov na Slovensku – pr├şle┼żitos┼ą pre rast alebo korupciu a klientelizmus? (2012) a Eurofondy a region├ílne rozdiely v Eur├│pskej ├║nii (2012).

Od septembra 2006 je tie┼ż jedn├Żm z hodnotite─żov opatren├ş samospr├ív v r├ímci projektu INEKO - HESO-regi├│ny.

Zodpoved├í tie┼ż za rozvoj akt├şvnej spolupr├íce KI so zahrani─Źn├Żmi partnermi a budovanie Dokumenta─Źn├ęho strediska/Kni┼żnice konzervativizmu. Je editorom webstr├ínok KI a od roku 2007 i newslettra KI - Konzervat├şvne listy.


S├║visiace odkazy:

Dušan Sloboda na webe KI