Kauza "Sensim"

Tlač článku 20.10.2015 | Kauzy

"Vytypoval som si 88 projektov, pri ktorých sa Sensim uchádzal o externý manažment. Obce naň robili obstarávanie formou prieskumu trhu. Z toho v 87 prípadoch Sensim vyhral, v jednom to bola Star EU," hovorí o najnovšej kauze týkajúcej sa obstarávania a eurofondov v rozhovore pre týždenník TREND analytik KI Ivan Kuhn.

Opakovane upozornil na podozrenia z tunelovania eurofondov. Analytik a rožňavský poslanec Ivan Kuhn.


Ako ste sa dostali k tomu, že ste začali preverovať eurofondové projekty?

V roku 2011 som sa ako poslanec mestského zastupiteľstva v Rožňave začal venovať tomu, aké projekty financované z EÚ sa v meste realizujú. Z mestského úradu nám nechceli poskytovať informácie, začal som mať podozrenie, že niečo nie je v poriadku.

Vo svojej štúdii spomínate istého „vybavovača“ eurofondov.

Áno, bol som na otvorení základnej školy po rekonštrukcii. Riaditeľ v príhovore ďakoval primátorovi za podporu, stavebnej firme za dobrú prácu a krajskému tajomníkovi SNS Petrovi Pamulovi za to, že pomohol vybaviť eurofondy. Šokovalo ma to. Ostatní tomu nevenovali pozornosť alebo si povedali, že tak to chodí. Začal som skúmať, aké projekty sú v okrese. Dve firmy sa pri nich stále opakovali a robili externý manažment. Star EU a Sensim.

Star EU bola spoločnosť, ktorú v roku 2008 odporúčal minister Ján Richter starostom, aby cez ňu riešili eurofondy.

Áno, bolo to pofidérne. Samosprávy mali robiť verejné obstarávanie, aby našli firmu za najnižšiu cenu, a on im rovno povedal, aby si vybrali Star EU. Je to spoločnosť, ktorá pôsobila najskôr v Českej republike a robila čudný biznis. Smeru ju vraj mali odporučiť ľudia z ČSSD.

A Sensim má nejaké politické prepojenie?

Na to som neprišiel. Ale P. Pamula je z Dobšinej, kde bolo viac projektov z eurofondov a robila ich firma Sensim.

Aké projekty ste skúmali?

Projekty Regionálneho operačného programu na rekonštrukcie škôl, kultúrnych, sociálnych zariadení, centier miest, hasičských staníc. Realizovali sa v rokoch 2008-11, patrili pod ministerstvo výstavby, ktoré vďčšinu času riadila SNS.

A čo ste zistili?

Vytypoval som si 88 projektov, pri ktorých sa Sensim uchádzal o externý manažment. Obce naň robili obstarávanie formou prieskumu trhu. Z toho v 87 prípadoch Sensim vyhral, v jednom to bola Star EU. Rozposlal som v tejto veci na obce infožiadosti, niektoré neodpovedali, takže spôsob pravdepodobnej manipulácie obstarávania alebo dohovoru viem preukázať v 67 prípadoch.

Ako?

Pri prieskume trhu mali obce povinnosť osloviť troch možných dodávateľov. Mená firiem, živnostníkov sa pritom opakujú dookola naprieč Slovenskom. Starostovia majú náhle vnuknutie, že oslovia presne rovnaké tri firmy z desiatok, ktoré poskytujú služby, a vďčšinou vyhrá Sensim.

Ako také vnuknutie dostali?

Predpokladám, že príde zástupca firmy za starostom, primátorom a povie: môžeme vám napísať žiadosť o grant a vieme to aj vybaviť. Ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť.

Čo je vlastne externý manažment?

Má slúžiť na to, aby firma manažovala projekt v súlade s európskymi pravidlami. Niekedy bola súčasťou aj príprava žiadosti o nenávratné finančné prostriedky.

Boli tie služby predražené?

Jednoznačne, Sensim aj Star EU išli vždy na najvyššiu cenovú hranicu. Star EU poskytovala externý manažment Rožňave pri asi miliónovom projekte za 32-tisíc eur. Podobne rovnaký projekt manažovala v Novej Bani iná firma za osemtisíc eur. Niekto sa na tom poriadne nabalil.

Išli tie peniaze na financovanie strán?

Či išli do straníckej kasy alebo niekam na Bahamy, to už neviem. Služby boli predražené a obstarávania, ktoré mali slúžiť na získanie kvality a najnižšej ceny, boli manipulované. 

Zuzana Petková, rozhovor bol pôvodne publikovaný v týždenníku TREND dňa 20. októbra 2015 tu.

Odporúčame

Konzervatívny inštitút (KI)Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI)
KI sa dlhodobo venuje okrem iných tém i eurofondom, a to korupčnému a klientelistickému pozadiu ich prerozdeľovania, ako i ich smerovaniu do regiónov Slovenska.



Nadácia Zastavme korupciuNadácia Zastavme korupciu
Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu.



Aliancia Fair-play (AFP)Aliancia Fair-play (AFP)
AFP systematicky zverejňuje fakty o škandalóznom nástenkovom tendri na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR.



Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)
SGI realizuje okrem iných i projekty zamerané na zvýšenie transparentnosti a kontroly vynakladania prostriedkov v rôznych oblastiach čerpania štrukturálnych fondov EÚ.



Transparency International Slovensko (TIS)Transparency International Slovensko (TIS)
TIS sa dlhodobo venuje transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných zdrojov na Slovensku, nevynímajúc transparentnosť v procese využívania štrukturálnych fondov a prípady netransparentného nakladania s týmito prostriedkami.



Otvorené zmluvyOtvorené zmluvy
Otvorené zmluvy sú investigatívna stránka Aliancie Fair-play a Transparency International Slovensko, ktorej úlohou je pomôcť občanom čítať, vyhľadávať a posudzovať výhodnosť zmlúv uzatvorených štátom a štátnymi inštitúciami. Prostredníctvom automatizovaných analýz a zapojenia verejnosti do hodnotenia zmlúv (crowdsourcingu) sa snaží upozorniť na zmluvy hodné preskúmania - od zmlúv uzavretých na vysoké sumy až po zmluvy obsahujúce nejasnosti alebo formálne chyby.



Portál EUfondy.orgPortál EUfondy.org
Portál EUfondy.org je zameraný predovšetkým na poskytovanie informácií pre mimovládne neziskové organizácie (MVO) aj jednotlivcov, ktorí sa zaujímajú o verejnú kontrolu štrukturálnych fondov Európskej únie. Nezávislý monitorovací tím MVO €“ Watchdog, ktorý koordinujú Priatelia Zeme-CEPA, na tomto mieste zverejňuje výstupy svojej činnosti.



foaf.sk » sociálna sieť obchodného registra SRfoaf.sk » sociálna sieť obchodného registra SR
foaf.sk využíva údaje z obchodného registra SR, daňového úradu SR a sociálnej poisťovne, pričom pomocou grafových algoritmov hľadá a zobrazuje hlbšie prepojenia medzi ľuďmi a firmami na Slovensku.
Vďaka foaf.sk môže ktokoľvek jednoducho prehľadávať sociálnu sieť slovenských podnikateľov a objavovať vzťahy medzi nimi.
Názov FOAF pochádza z anglického akronymu Friend Of A Friend a odkazuje na fenomén sietí malého sveta.



OLAF - Európsky úrad boja proti podvodomOLAF - Európsky úrad boja proti podvodom
Získali ste informácie o zneužití prostriedkov z rozpočtu EÚ? Oznámte to úradu OLAF. Podvod môžete ohlásiť i prostredníctvom internetového formuláru na webových stránkach OLAF. Formulár môžete odoslať aj anonymne.