Kauza "miliónové webstránky"

Tlač článku 14.12.2009 | Kauzy

Výsledky monitoringu Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika (KI) ukázali, že rozdiely v cenách, za aké jednotlivé riadiace orgány obstarali webstránky pre operačné programy, sú priepastné. Rozdiel medzi najdrahšou a najlacnejšou webstránkou je až 2 214 500 Sk (73 508 eur).


KI: Ministerstvá obstarali predražené webstránky za milióny korún

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) na tlačovej konferencii konanej dňa 30. novembra 2009 prezentoval výsledky monitoringu venovanému porovnaniu cien, aké zaplatili ministerstvá za webstránky pre operačné programy.

30.11.2009 | Ivan Kuhn, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (viac nájdete tu).


SME: Ministerstvá obstarali webstránky draho, najdrahšie kupoval rezort výstavby

Jednotlivé ministerstvá ako riadiace orgány (RO) pre agendu eurofondov, obstarávali predražené webové stánky pre svoje operačné programy (OP) spolufinancované z eurofondov. Uviedol to na základe výsledkov monitoringu Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika jeho analytik Ivan Kuhn na dnešnej tlačovej konferencii.

30.11.2009 | SME, TASR, SITA (viac nájdete tu).

SME: Štefanov sa bál otázok o webstránkach, utiekol

Minister výstavby sľúbil, že vysvetlí, prečo nakupuje predražene. Namiesto toho pred novinármi utiekol.

01.12.2009 | Monika Tódová, SME (viac nájdete tu).

OZ Platon: Reakcia na vyjadrenia ministra Štefanova:
Analýza bezpečnosti webových stránok operačných programov

Z vyjadrenia ministra Štefanova, ktorým sa snažil obhájiť opodstatnenosť vynaložených financií na webstránky vyplýva, že uvedené webstránky boli drahé najmí¤ kvôli svojmu zabezpečeniu. Túto obhajobu považujeme za chabú a nedostatočnú, rovnako ako je nedostatočné i zabezpečenie obhajovaných webstránok ministerstva.

01.12.2009 | Ondrej Jombík (viac nájdete tu).

TIS: Ďalší problém webstránok Štefanova

Chýbajú vyhľadávacie funkcie pre lepšiu kontrolu a odhalenie podvodov.

08.12.2009 | Gabriel Šípoš, TIS (viac nájdete tu).


KI: Ako nás verejne okráda €žsociálny štát€œ

Ministerstvo obstarávalo tak, že oslovilo tri firmy, ktoré majú medzi sebou vzájomné ví¤zby. Z takejto €žkonkurencie€œ rozhodne neprofitovali daňovníci.

14.12.2009 | Dušan Sloboda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (viac nájdete tu).

Odporúčame

Konzervatívny inštitút (KI)Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI)
KI sa dlhodobo venuje okrem iných tém i eurofondom, a to korupčnému a klientelistickému pozadiu ich prerozdeľovania, ako i ich smerovaniu do regiónov Slovenska.Nadácia Zastavme korupciuNadácia Zastavme korupciu
Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu.Aliancia Fair-play (AFP)Aliancia Fair-play (AFP)
AFP systematicky zverejňuje fakty o škandalóznom nástenkovom tendri na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR.Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)
SGI realizuje okrem iných i projekty zamerané na zvýšenie transparentnosti a kontroly vynakladania prostriedkov v rôznych oblastiach čerpania štrukturálnych fondov EÚ.Transparency International Slovensko (TIS)Transparency International Slovensko (TIS)
TIS sa dlhodobo venuje transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných zdrojov na Slovensku, nevynímajúc transparentnosť v procese využívania štrukturálnych fondov a prípady netransparentného nakladania s týmito prostriedkami.Otvorené zmluvyOtvorené zmluvy
Otvorené zmluvy sú investigatívna stránka Aliancie Fair-play a Transparency International Slovensko, ktorej úlohou je pomôcť občanom čítať, vyhľadávať a posudzovať výhodnosť zmlúv uzatvorených štátom a štátnymi inštitúciami. Prostredníctvom automatizovaných analýz a zapojenia verejnosti do hodnotenia zmlúv (crowdsourcingu) sa snaží upozorniť na zmluvy hodné preskúmania - od zmlúv uzavretých na vysoké sumy až po zmluvy obsahujúce nejasnosti alebo formálne chyby.Portál EUfondy.orgPortál EUfondy.org
Portál EUfondy.org je zameraný predovšetkým na poskytovanie informácií pre mimovládne neziskové organizácie (MVO) aj jednotlivcov, ktorí sa zaujímajú o verejnú kontrolu štrukturálnych fondov Európskej únie. Nezávislý monitorovací tím MVO €“ Watchdog, ktorý koordinujú Priatelia Zeme-CEPA, na tomto mieste zverejňuje výstupy svojej činnosti.foaf.sk » sociálna sieť obchodného registra SRfoaf.sk » sociálna sieť obchodného registra SR
foaf.sk využíva údaje z obchodného registra SR, daňového úradu SR a sociálnej poisťovne, pričom pomocou grafových algoritmov hľadá a zobrazuje hlbšie prepojenia medzi ľuďmi a firmami na Slovensku.
Vďaka foaf.sk môže ktokoľvek jednoducho prehľadávať sociálnu sieť slovenských podnikateľov a objavovať vzťahy medzi nimi.
Názov FOAF pochádza z anglického akronymu Friend Of A Friend a odkazuje na fenomén sietí malého sveta.OLAF - Európsky úrad boja proti podvodomOLAF - Európsky úrad boja proti podvodom
Získali ste informácie o zneužití prostriedkov z rozpočtu EÚ? Oznámte to úradu OLAF. Podvod môžete ohlásiť i prostredníctvom internetového formuláru na webových stránkach OLAF. Formulár môžete odoslať aj anonymne.