Zabudol Pellegrini na svoj s─żub?

Tla─Ź ─Źl├ínku 11.10.2016 | Du┼ían Sloboda | Blogy

Doteraj┼íia ├║rove┼ł transparentnosti ─Źerpania fondov E├Ü nie je dostato─Źn├í a ani Pellegrinim predkladan├Ż n├ívrh novely z├íkona neprin├í┼ía v tomto smere ┼żiadne zlep┼íenie.

Pellegriniho ├Ürad podpredsedu vl├ídy Slovenskej republiky pre invest├şcie a informatiz├íciu predlo┼żil do medzirezortn├ęho pripomienkov├ęho konania n├ívrh novely z├íkona o pr├şspevku poskytovanom z eur├│pskych ┼ítruktur├ílnych a investi─Źn├Żch fondov.

Tesa┼ą do kame┼ła

„Syst├ęm ITMS, to nie je syst├ęm pre verejnos┼ą, je to syst├ęm, ktor├Ż sl├║┼żi na komunik├íciu medzi samotn├Żmi riadiacimi org├ínmi, centr├ílnym koordina─Źn├Żm org├ínom a aj Eur├│pskou komisiou. Ale ja som prv├Ż, ktor├Ż bude zast├íva┼ą a prezentova┼ą vy┼í┼íiu transparentnos┼ą v oblasti ─Źerpania ┼ítruktur├ílnych fondov, lep┼íiu informovanos┼ą prij├şmate─żov o v├Żsledkoch a ja s─żubujem, ┼że ur─Źite sa posunieme v r├ímci inform├íci├ş oh─żadom ─Źerpania ┼ítruktur├ílnych fondov ─Ćalej dopredu.“

Peter Pellegrini
podpredseda vl├ídy SR pre invest├şcie a informatiz├íciu
pri odmietnut├ş opozi─Źn├ęho pozme┼łovacieho n├ívrhu v parlamente | 28. 4. 2016

Ke─Ć sa v apr├şli 2016 nar├Żchlo v skr├ítenom konan├ş schva─żoval v parlamente nov├Ż ├║rad pre podpredsedu vl├ídy, Peter Pellegrini (SMER-SD) odmietol opozi─Źn├Ż pozme┼łov├ík Ondreja Dost├íla (OKS) a Martina Polia─Źika (SaS) za transparetnej┼íie eurofondy a s─żuboval, ┼że sa k dan├ęmu n├ívrhu vr├íti v r├ímci ─Ćal┼íej noveliz├ície z├íkona o eurofondoch. Novelu predlo┼żil, no na svoj s─żub zabudol.

Doteraj┼íia ├║rove┼ł transparentnosti ─Źerpania fondov E├Ü nie je dostato─Źn├í. A ani n├ívrh novely z├íkona neprin├í┼ía v tomto smere ┼żiadne zlep┼íenie. Verejn├í spr├íva pritom disponuje dostatkom inform├íci├ş, ktor├ę s├║ zhroma┼żden├ę a v preh─żadnej forme usporiadan├ę v r├ímci informa─Źn├Żch syst├ęmov. Zv├Ą─Ź┼ía ide o inform├ície, ktor├ę je mo┼żn├ę spr├şstupni┼ą na z├íklade ┼żiadosti o inform├ície pod─ża z├íkona o slobodnom pr├şstupe k inform├íci├ím. Nie s├║ v┼íak akt├şvne zverej┼łovan├ę.

Podporte hromadnú pripomienku za transparentnejšie eurofondy

Jeden z dvoch bodov hromadnej pripomienky, ktor├║ m├┤┼żete podpori┼ą aj Vy na port├íli change|net.sk najnesk├┤r po─Źas utorka 11. 10. 2016, navrhuje, aby sa to zmenilo a aby tieto inform├ície boli akt├şvne zverej┼łovan├ę sp├┤sobom umo┼ż┼łuj├║cim hromadn├Ż pr├şstup, ─Źi┼że prostredn├şctvom internetu.

─Äal┼í├ş bod hromadnej pripomienky sa t├Żka zlo┼żenia monitorovac├şch v├Żborov, ktor├ę s├║ zriaden├ę pre doh─żad nad fungovan├şm jednotliv├Żch opera─Źn├Żch programov. V s├║─Źasnosti v├Ą─Ź┼íinu ─Źlenov vo v├Ą─Ź┼íine monitorovac├şch v├Żborov tvoria z├ístupcovia ┼ít├ítnej spr├ívy – ministerstiev, resp. z├ístupcovia organiz├íci├ş v ich zria─Ćovate─żskej p├┤sobnosti. Na pr├ícu riadiacich org├ínov, ktor├ę maj├║ na starosti mana┼żovanie fondov E├Ü, tak dohliadaj├║ najm├Ą samotn├ş ┼ít├ítni ├║radn├şci a z├ístupcovia z in├Żch sektorov s├║ ─Źasto iba v poz├şcii ┼ítatistov bez re├ílneho vplyvu na fungovanie monitorovac├şch v├Żborov. Tak├ęho monitorovacie v├Żbory s├║ iba Potemkinovskou dedinou vytv├íraj├║cou zdanie doh─żadu nad t├Żm ako prebieha proces rozhodovania o rozde─żovan├ş finan─Źn├Żch prostriedkov E├Ü a implement├ície projektov.

V hromadnej pripomienke preto navrhujeme, aby z├ístupcovia ┼ít├ítu boli v monitorovac├şch v├Żboroch v men┼íine a v├Ą─Ź┼íinu z├şskali ostatn├ş „partneri,“ teda z├ístupcovia samospr├ív, zamestn├ívate─żov, odborov, odborn├Żch a mimovl├ídnych organiz├íci├ş.

Graf na zdie─żanie

Po jednej vete nielen na okraj

- ako z├║falo ┼ít├ít zverej┼łuje inform├ície o prerozde─żovan├ş a ─Źerpan├ş eurofondov, sa m├┤┼żete presved─Źi┼ą na port├íli ITMS2014;

+ ale ┼że by sa to dalo aj inak, ukazuje napr├şklad Oto P┼íen├ík v podobe SKMonitor;

+ Slovensko.Digital u┼ż nieko─żko t├Ż┼żd┼łov poskytuje verejnosti bezplatn├Ż pr├şstup k ┼ítrukt├║rovan├Żm d├ítam vybran├Żch zdrojov;

- na porovnanie, takto vyzeraj├║ „otvoren├ę d├íta,“ ke─Ć sa im venuje ┼ít├ít – pozor, nasledovn├Ż odkaz smeruje na ├║stredn├Ż nepodarok informatiz├ície za miliardu eur Slovensko.sk;

+ kolegovia z Nad├ície Zastavme korupciu pripravili projekt, ktor├ęho cie─żom je da┼ą dokopy a preh─żadne zverej┼łova┼ą inform├ície o tom, kto a ako rozhoduje o 18 miliard├ích eur da┼łovn├şkov, ktor├ę m├í Slovensko do roku 2020 k dispoz├şcii,

+ Konzervat├şvny in┼ítit├║t M. R. ┼átef├ínika ─Źoskoro predstav├ş beta verziu d├ítov├ęho port├ílu v r├ímci projektu Eurofondy otvorene | Vizualiz├ícia a monitoring fondov EU, ktor├Ż realizujeme s podporou Fondu pre transparentn├ę Slovensko v Nad├ícii Pontis.

Editor vydania: Dušan Sloboda | www.monitoringfondov.sk

Slovensko ─Źerp├í eurofondy pomal┼íie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Caf├ę Eur├│pa: Kam id├║ eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.t├Ż┼żde┼ł: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarch├şv t├Ż┼żdenn├şka .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 6. m├íja 2014, k dispoz├şcii tie┼ż tu.


TEDx: Opera─Źn├Ż program kraj┼íie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Pta─Źin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


E├Ü sa v boji s region├ílnymi rozdielmi nedar├ş
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spusti┼ą video

Videokoment├ír pre t├Ż┼żdenn├şk .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 2. febru├íra 2013 n├íjdete k dispoz├şcii tie┼ż tu.