Eurofondy í  la Milionár

Tlač článku 7.2.2008 | Ivan Kuhn | Blogy

Dvácaťšjesť jich býlo, dvácaťšjesť, píše sa v jednej básni, ktorú som za socíku prednášal na triednom kole Puškinovho pamí¤tníka. Pjaťdesjaťčetýre jich býlo, pjaťdesjaťčetýre, povzdychol si nejeden starosta a primátor, márne klikajúci na stránku Regionálneho operačného programu s podtitulom €žZjednodušená schéma rezervácie termínov na predkladanie žiadostí o NFP v rámci jednotlivých hodnotiacich kôl priebežnej výzvy€œ.

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky totiž vnieslo do podávania žiadostí o nenávratné finančné prostriedky z fondov Európskej únie prvok súťaživosti à la televízny Milionár. Do hry o milióny (minimálne v prípade spomínaného Regionálneho operačného programu) sa totiž dostane iba ten, kto dokáže dostatočne rýchlo postláčať tlačítka v správnom poradí.

O tom, že rozdeľovanie eurofondov v podaní súčasného vedenia MVRR SR má naplniť starorímske €žchlieb a hry€œ (s dôrazom na hry), svedčí aj výrok hovorcu ministerstva Miroslava Bátovského o tom, že €ždvere ministerstva sú široké, ale nezmestí sa do nich naraz sto starostov, vždy je niekto prvý alebo druhý,€œ ktorý navrhujem na udelenie ceny KOST (kolosálna somarina týždňa).

Na záver už iba odcitujem jedného z diskutérov na sme.sk pod nickom €žvbapps€œ ktorý skonštatoval, že nová vládna garnitúra na ministerstve €žpoužíva dvere ako firewall€œ. Ostáva nezodpovedaná otázka, koho cez ten firewall k eurofondom chcú pustiť a koho nie...

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Článok bol publikovaný na blog.sme.sk.

Slovensko čerpá eurofondy pomalšie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Café Európa: Kam idú eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.týždeň: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarchív týždenníka .týždeň zo dňa 6. mája 2014, k dispozícii tiež tu.


TEDx: Operačný program krajšie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Ptačin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


EÚ sa v boji s regionálnymi rozdielmi nedarí
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spustiť video

Videokomentár pre týždenník .týždeň zo dňa 2. februára 2013 nájdete k dispozícii tiež tu.