Jedna dobrá a jedna zlá správa €“ len ktorá je ktorá?

Tlač článku 27.4.2009 | Ivan Kuhn | Blogy

Tak už je to tu. Európska komisia oznámila, že nepreplatí ani jednu faktúru z nástenkového tendra. Čo však neznamená, že Slovensko nebude môcť rovnakú sumu, vyčlenenú v rámci Operačného programu Technická pomoc použiť na iné účely.

Niekto si po prečítaní tejto informácie možno povedal - to, že Brusel nástenku nepreplatí je síce zlá správa (lebo to znamená, že sme exkluzívne logá zaplatili zo štátneho rozpočtu a nie z fondov EÚ), ale dobrá správa je, že o tie eurofondy možno predsa len neprídeme.

Ja si však myslím, že je to naopak. To, že Európska komisia dvojmiliónové logá nepreplatí je dobrá správa. Možno tie do vetra (či skôr do Žiliny) vyhodené prachy začnú štvať viac ľudí. Lebo doteraz mnohí Slováci nad tým iba mávli rukou €žvšak to nejde z našich peňazí, to zaplatí Brusel€œ.

Nechajme teraz bokom fakt, že aj tak by sme to čiastočne zaplatili aj my, pretože pred tým ako z Bruselu dostaneme eurofondy, musíme do rozpočtu EÚ zaplatiť členský príspevok, takže časť z tých peňazí sú vlastne naše peniaze. A navyše, výdavky v rámci eurofondov musí ešte určitým percentom dofinancovávať aj vláda zo štátneho rozpočtu.

Keď si však aspoň časť ľudí uvedomí, že Slotove spriatelené firmy nezaplatí €žBrusel€œ, ale oni sami zo svojich daní (resp. že o toľko peňazí bude v rozpočte menej na iné štátne výdaje), môže to mať pozitívny vplyv na budúcnosť našej krajiny.

Zlá správa však je, že Európska komisia nám možno umožní čerpať tieto zdroje na iné aktivity. Lebo o efektívnosti a účelnosti tohoto €žčerpania€œ mám vážne pochybnosti. Nie je totiž vylúčené, že €žveľmi schopní a zruční ľudia€œ na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR, akým je podľa premiéra aj nový minister a nástenkár Igor Štefanov, vymyslia sofistikovanejší spôsob ako zvýšiť €žčerpanie€œ eurofondov - do vlastného vrecka. Lebo o tom, ako sa na ministerstve rozhoduje o prideľovaní eurofondov sa verejnosť veľa nedozvie.

Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Článok bol publikovaný na blog.sme.sk.

Slovensko čerpá eurofondy pomalšie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Café Európa: Kam idú eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.týždeň: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarchív týždenníka .týždeň zo dňa 6. mája 2014, k dispozícii tiež tu.


TEDx: Operačný program krajšie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Ptačin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


EÚ sa v boji s regionálnymi rozdielmi nedarí
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spustiť video

Videokomentár pre týždenník .týždeň zo dňa 2. februára 2013 nájdete k dispozícii tiež tu.