Len mrhanie, alebo zlodejstvo?

Tla─Ź ─Źl├ínku 21.4.2006 | Du┼ían Sloboda | ─îl├ínky

V decembri 2005 sa po nieko─żkomesa─Źnej snahe l├şdri ─Źlensk├Żch kraj├şn E├Ü nakoniec dohodli na rozpo─Źte, ktor├Ż bude Brusel prerozde─żova┼ą po─Źas nasleduj├║cich siedmich rokov. Z poh─żadu nov├Żch ─Źlenov ├║nie, Slovensko nevyn├şmaj├║c, sa bitka o rozpo─Źet z├║┼żila najm├ş┬Ą na v├Ż┼íku zdrojov, ktor├ę bud├║ rezervovan├ę pre region├ílny rozvoj, a teda pre eurofondy.

Pod─ża dohody, ktor├í by mala by┼ą in┼ítit├║ciami E├Ü form├ílne potvrden├í v najbli┼ż┼í├şch d┼łoch, bude Slovensko m├┤c┼ą ─Źerpa┼ą v nasledovnej sedemro─Źnici takmer 400 mili├írd kor├║n. Celon├írodn├í veselica sa m├┤┼że za─Źa┼ą. Na ak├ę opera─Źn├ę programy (rozumej priority) sa tento bal├şk pe┼łaz├ş minie a ako sa prerozdel├ş, by v┼íak mal da┼ą odpove─Ć┬Ć a┼ż dokument s n├ízvom N├írodn├Ż strategick├Ż referen─Źn├Ż r├ímec SR. Ten mal by┼ą predmetom rokovania vl├ídy minul├Ż t├Ż┼żde┼ł. No nakoniec nebol. Jednotliv├ę ministerstv├í, resp. vl├ídne strany, sa toti┼ż sporia o to, ak├Ż m├í by┼ą po─Źet opera─Źn├Żch programov a ktor├ę ministerstv├í maj├║ by┼ą zodpovedn├ę za ich riadenie.

Pod─ża n├ívrhu ministerstva v├Żstavby a region├ílneho rozvoja, ktor├ę eurofondy u n├ís na centr├ílnej ├║rovni koordinuje, by sa peniaze z Bruselu na Slovensku mali v rokoch 2007 - 2013 prerozde─żova┼ą na z├íklade prior├şt stanoven├Żch v siedmich opera─Źn├Żch programoch. V p├┤sobnosti ministerstva v├Żstavby by mali by┼ą opera─Źn├ę programy Bratislavsk├Ż kraj, Technick├í pomoc a Region├ílny opera─Źn├Ż program; ministerstvo pr├íce by malo zodpoveda┼ą za program ─Ć┬Żudsk├ę zdroje; ministerstvo financi├ş je navrhut├ę ako riadiaci org├ín pre program Znalostn├í ekonomika; v p├┤sobnosti ministerstva dopravy by mal by┼ą opera─Źn├Ż program Doprava a ministerstvo ┼żivotn├ęho prostredia by malo riadi┼ą program ┼Żivotn├ę prostredie. Zv├ş┬Ą─Ź┼ía ide o opera─Źn├ę programy v oblastiach, s ktor├Żmi sa ┼żiadatelia o spolufinancovanie projektov z eurofondov na ministerstv├ích stret├ívaj├║ i v s├║─Źasnom programovacom obdob├ş 2004 - 2006.

V n├ívrhu opera─Źn├Żch programov na roky 2007 - 2013 sa v┼íak u┼ż ner├íta s programom Priemysel a slu┼żby, za realiz├íciu ktor├ęho je v s├║─Źasnosti zodpovedn├ę ministerstvo hospod├írstva. I napriek tomu v┼íak rezort pod veden├şm Jirka Malch├írka (exANO, N├ídej) uzavrel vo febru├íri 2006 zmluvu s firmou Deloitte Audit, s. r. o., na z├íklade ktorej m├í t├íto spolo─Źnos┼ą pre ministerstvo doda┼ą slu┼żby s├║visiace so zabezpe─Źen├şm efekt├şvneho riadenia a vyu┼ż├şvania eurofondov v obdob├ş 2007 - 2013. Za neuverite─żn├Żch takmer 135 mili├│nov kor├║n m├í Deloitte Audit, s. r. o., vypom├íha┼ą ministerstvu pri ├║loh├ích, ktor├ę by pod─ża aktu├ílneho n├ívrhu n├írodn├ęho referen─Źn├ęho r├ímca vlastne v├┤bec ani plni┼ą nemalo.

Odhliadnuc od ot├ízky, na─Źo je n├ím vlastne ministerstvo, ktor├ę i tak nie je schopn├ę bez externej pomoci nap─║┼ła┼ą zveren├ę kompetencie, sa vyn├íraj├║ i pochybnosti o ─Źistote v├Żberu. Ministerstvo hospod├írstva toti┼ż pri verejnom obstar├ívan├ş pou┼żilo nesl├ívne zn├ímu met├│du rokovacieho konania bez zverejnenia, ktor├í je v┼íeobecne pova┼żovan├í za najmenej transparentn├║. A v od├┤vodnen├ş pou┼żitia tejto met├│dy sa od ministerstva ako zad├ívate─ża dozved├íme, ┼że t├íto "slu┼żba bola obstaran├í po ne├║spe┼ínej verejnej s├║┼ąa┼żi a z d├┤vodu ─Źasovej tiesne vypl├Żvaj├║cej z nevyhnutnosti obstarania slu┼żby k term├şnu, ktor├Ż sa nedal uskuto─Źni┼ą in├Żmi postupmi obstarania." Ak├í┼że v┼íak ─Źasov├í tiese┼ł, ke─Ć┬Ć vl├ída dosia─ż nerozhodla o tom, ─Źi by ministerstvo hospod├írstva malo ma┼ą v bud├║cnosti vo svojej p├┤sobnosti v├┤bec nejak├Ż opera─Źn├Ż program? A na pov├í┼żenie je i fakt, ┼że ┼ít├ítna tajomn├ş─Źka ministerstva Eva ┼áimkov├í, ktor├í je ako nominantka ANO s├║─Źas┼ąou politick├ęho vedenia rezortu, pri┼íla na tento post pr├íve z p├┤sobenia v spolo─Źnosti Deloitte & Touche, s├║─Źas┼ąou ktorej je i v├ş┼ąazn├Ż Deloitte Audit, s. r. o.

Nedostatok transparentnosti so sebou logicky v┼żdy prin├í┼ía r├┤zne podozrenia. Tento pr├şpad je len jedn├Żm z mnoh├Żch, ktor├ę n├ím napovedaj├║ o zbyto─Źnom mrhan├ş verejn├Żmi zdrojmi, ─Źi u┼ż zo ┼ít├ítneho rozpo─Źtu, alebo z eurofondov. Ba ─Źasto to priam smrd├ş a┼ż zlodejstvom.

I toto je nedelite─żn├í s├║─Źas┼ą pr├şbehu politiky sp├ş┬Ątej s eurofondmi, skr├Żvanej za fas├ídu ─ż├║biv├Żch re─Ź├ş o zni┼żovan├ş region├ílnych rozdielov. Cena je v┼íak ─Źasto privysok├í a v├Żsledok pochybn├Ż.

Autor je analytik Konzervat├şvneho in┼ítit├║tu M. R. ┼átef├ínika.

─îl├ínok bol publikovan├Ż v denn├şku SME d┼ła 20. apr├şla 2006.

Slovensko ─Źerp├í eurofondy pomal┼íie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Caf├ę Eur├│pa: Kam id├║ eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.t├Ż┼żde┼ł: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarch├şv t├Ż┼żdenn├şka .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 6. m├íja 2014, k dispoz├şcii tie┼ż tu.


TEDx: Opera─Źn├Ż program kraj┼íie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Pta─Źin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


E├Ü sa v boji s region├ílnymi rozdielmi nedar├ş
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spusti┼ą video

Videokoment├ír pre t├Ż┼żdenn├şk .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 2. febru├íra 2013 n├íjdete k dispoz├şcii tie┼ż tu.