Čerpanie eurofondov: Radičová vs. Fico

Tlač článku 4.2.2014 | Dušan Sloboda | Články

Opí¤ť sa blíži čas, keď vláda prerokuje ďalšiu z pravidelných správ o €žpokroku€œ v čerpaní eurofondov za predchádzajúci polrok. Keď sa čerpanie vyvíja dobre, vlády túto príležitosť využívajú na pochválenie sa. Keď sa čísla percent vyčerpaných & premrhaných eurofondov len lenivo hýbu k vytúženej stovke, vlády sa zodpovednosti zbavujú tak, ako posádka klesajúceho balóna zhadzuje vrecia s pieskom.

Ministerstvo financií pred Vianocami hlásilo, že podiel vyčerpaných eurofondov sa konečne prehupol cez hranicu 50 percent. Nie je to málo? Na dočerpanie zvyšnej polovice z viac než 11,5 miliardy eur, ktoré sú pre Slovensko k dispozícii na obdobie 2007-2013, tak ostávajú už len dva roky. Kto za to môže?

Kee programové obdobia Európskej únie €“ plánovacie sedemročnice sa nekryjú (a ani nemôžu) s volebnými obdobiami vlád v jednotlivých členských krajinách, úplne bežne sa stáva, že zodpovednosť za prípravu, programovanie, zazmluvňovanie a čerpanie eurofondov nesú viaceré vlády.

Za aktuálne finišujúce programové obdobie 2007-2013 sú zodpovedné vlády tri €“ a to prvá Ficova vláda, Radičovej vláda a druhá Ficova vláda. Od tej pravidelne počúvame ohľadom tempa čerpania eurofondov ponosy na Radičovej vládu, čo je pochopiteľné €“ no hádam by sa len druhá Ficova vláda nevyhovárala na tú prvú, všakže. Sú tieto náreky Fica a spol. opodstatnené a oprávnené?

Rok 2007

Ficova vláda mala inú predstavu o tom, ako by mala vyzerať skladba operačných programov, o ktorých rozhodla odchádzajúca Dzurindova vláda v roku 2006. Toto rozhodnutie a následné zdĺhavé rokovania s Európskou komisiou o zmenách spôsobili, že prvé výzvy boli spustené až v roku 2008. Celý rok 2007 bol stratený prípravami, zazmluvňovanie a čerpanie za prvých 12 mesiacov teda zamrzlo na nule.

Prvá vláda Roberta Fica (január 2008 - jún 2010)

Prvá Ficova vláda za 30 mesiacov zazmluvnila takmer 41 percenta a vyčerpala vyše 8 percent z hlavného balíka eurofondov. Priemerné mesačné tempo zazmluvňovania bolo na úrovni 1,36 percenta a priemerné mesačné tempo čerpania dosahovalo 0,28 percenta.

Vláda Ivety Radičovej (júl 2010 - marec 2012)

Radičovej vláda za 21 mesiacov zazmluvnila ďalších 27 percent a vyčerpala takmer 20 percent. Priemerné mesačné tempo zazmluvňovania bolo na úrovni 1,29 percenta a priemerné mesačné tempo čerpania dosahovalo 0,95 percenta.

Druhá vláda Roberta Fica (apríl 2012 - december 2013)

Druhá Ficova vláda za 21 mesiacov zazmluvnila ďalších vyše 23 percent a vyčerpala takmer 23 percent. Priemerné mesačné tempo zazmluvňovania bolo na úrovni 1,12 percenta a priemerné mesačné tempo čerpania dosahovalo 1,08 percenta.Sumár a porovnanie vlád

Keď si porovnáme, akým priemerným mesačným tempom zazmluvňovala a čerpala eurofondy Radičovej vláda na jednej strane, a obe Ficove vlády na strane druhej, čísla v priloženej tabuľke hovoria jasne. Keď bude Robert Fico najbližšie pred kamerami ukazovať prstom na toho, koho vláda môže za dnešný stav úrovne čerpania eurofondov, hlavného zodpovedného nájde v zrkadle. A to aj v prípade, že prvej Ficovej vláde prepáčime, že celý rok 2007 prehajdákala len tak, a túto skutočnosť v priemeroch nezohľadníme.

Na záver už len dodajme, že aj ak sa koncom tohto roka bude čerpanie blížiť hoc aj k 75 percentám a koncom budúceho roka nech aj k vládou želanej stovke €“ nech to dnes akokoľvek vyzerá ako sci-fi, možné to ešte je €“ tieto čísla o čerpaní ešte nič nehovoria o tom, ako sa tie miliardy minuli. Okrem absurdít to je a naďalej i bude klientelizmus a plytvanie.Autor je analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Článok bol uverejnený dňa 3. februára 2014 na blogu KIosk a nájdete ho tu.

Slovensko čerpá eurofondy pomalšie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Café Európa: Kam idú eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.týždeň: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarchív týždenníka .týždeň zo dňa 6. mája 2014, k dispozícii tiež tu.


TEDx: Operačný program krajšie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Ptačin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


EÚ sa v boji s regionálnymi rozdielmi nedarí
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spustiť video

Videokomentár pre týždenník .týždeň zo dňa 2. februára 2013 nájdete k dispozícii tiež tu.