Absurdn├Ż paradox eurofondov

Tla─Ź ─Źl├ínku 12.6.2013 | Du┼ían Sloboda | ─îl├ínky

Na jednej strane ├║sporn├ę opatrenia a v├Żdavkov├ę ┼íkrty, hoci zv├ş┬Ą─Ź┼ía viac deklarovan├ę ako realizovan├ę, na strane druhej obava, ┼że ned├┤jde k vy─Źerpaniu dostupn├Żch eurofondov. Na jednej strane nedofinancovan├í oblas┼ą vzdel├ívania ─Źi z├║falo derav├ę cesty, na strane druhej dilema ako stihn├║┼ą akoko─żvek na ─Źoko─żvek premrha┼ą viac ne┼ż miliardu eur do konca roka. Nie, nejde o Koc├║rkovo ─Źi Absurdistan, ale o Slovensko v Eur├│pskej ├║nii.

Eurofondy s├║ rozdelen├ę na ro─Źn├ę sumy – tzv. z├ív├ş┬Ązky, ktor├ę je potrebn├ę vyu┼żi┼ą v priebehu dvoch alebo troch rokov. Toto pravidlo je zn├íme pod n├ízvom „n+2“ alebo „n+3“, kde n predstavuje rok, v ktorom boli eurofondy krajine pridelen├ę. Ak├íko─żvek ─Źiastka z ro─Źnej sumy, ktor├║ krajina v r├ímci pr├şslu┼ín├ęho obdobia nevy─Źerp├í, bude automaticky odpo─Ź├ştan├í z pridelenej sumy a vr├íti sa sp├ş┬Ą┼ą do rozpo─Źtu E├Ü.

SOS 2013

Aktu├ílny poplach okolo eurofondov na Slovensku sa t├Żka z├ív├ş┬Ązkov rokov 2010 a 2011, ktor├ę treba vy─Źerpa┼ą do konca roka 2013, pri─Źom hovor├şme o sume presahuj├║cej 1,25 mld. eur.

A┼ż 30% z tejto sumy ide na vrub dvoch opera─Źn├Żch programov t├Żkaj├║cich sa vzdel├ívania a v├Żskumu a v├Żvoja, ktor├ę spravuje ministerstvo ┼íkolstva. Ministerstvo, ktor├ę nedok├í┼że n├íjs┼ą zdroje na nav├Ż┼íenie platov ┼ítrajkuj├║cich u─Źite─żov, nehovoriac o neschopnosti vykona┼ą syst├ęmov├ę zmeny vo vzdel├ívan├ş, sa z├írove┼ł roky tr├ípi s ├║lohou, ako prideli┼ą stovky mili├│nov z eurofondov. Tento paradox potvrdzuje nepru┼żnos┼ą verejn├ęho spravovania zdrojov.

Podobne absurdne vyznieva situ├ícia v rezorte dopravy. Takmer 30% z neminut├Żch eurofondov, ktor├Żch „z├íru─Źn├í doba“ sa n├ístoj─Źivo hl├ísi, by mala by┼ą ─Źo najsk├┤r zaliata zv├ş┬Ą─Ź┼ía do bet├│nu a asfaltu nov├Żch dia─żnic a r├Żchlostn├Żch ciest. Vysvetlite ob─Źanom, ktor├ş s├║ nielen roky konfrontovan├ş s nedobudovanou cestnou sie┼ąou, ale dnes i denne s v├Żtlkmi prederaven├Żmi cestami, ┼że na kvalitnej┼íiu slu┼żbu pre nich napriek rast├║cim daniam nie s├║ zdroje. A z├írove┼ł im vysvetlite, ┼że ani tie zdroje, ktor├ę m├íte, neviete v─Źas a spr├ívne min├║┼ą. Pre da┼łovn├şka nie je podstatn├ę, ktor├Ż org├ín verejnej spr├ívy tej ─Źi onej ├║rovne je za dan├║ cestu zodpovedn├Ż. Da┼łovn├şk je n├║ten├Ż plati┼ą a o─Źak├íva slu┼żbu. Verejn├Ż mana┼żment pri jej poskytovan├ş zlyh├íva.

─Äal┼í├şch pribli┼żne 20% zdrojov ─Źak├í na minutie v programe ur─Źenom na ┼żivotn├ę prostredie. Ob─Źania men┼í├şch obc├ş zrejme nech├ípu, pre─Źo v 21. storo─Ź├ş v centre civilizovanej Eur├│py st├íle nemaj├║ pr├şstup ku kvalitnej pitnej vode ─Źi verejnej kanaliz├ícii, a pre─Źo im podpora z eurofondov ani ur─Źen├í nie je, ke─Ć┬Ć z├írove┼ł nad desiatkami mili├│nov eur vis├ş hrozba ich prepadnutia. Tak ale rozhodli verejn├ş pl├ínova─Źi ich svetl├Żch zajtraj┼íkov.

Viac ne┼ż 20% z onej dosia─ż ne─Źerpanej sumy by malo ├şs┼ą na informatiz├íciu. Tento ┼ít├ít v┼íak roky nie je schopn├Ż sprev├ídzkova┼ą e-government. ┼át├ít v rozklade toti┼ż nevie, odkia─ż a kam sa vlastne uber├í. Tento ┼ít├ít nie je schopn├Ż ani len tak, ako to rob├ş v pr├şpadoch in├Żch eurofondov – teda neefekt├şvne – min├║┼ą zdroje, ktor├ę k dispoz├şcii m├í.

Pr├ş─Źiny ne─Źerpania

─îerpanie eurofondov v aktu├ílnom programovom obdob├ş 2007-2013 sa za─Źalo neskoro. Ficova vl├ída sa rozhodla zmeni┼ą skladbu opera─Źn├Żch programov, o ktor├Żch rozhodla e┼íte Dzurindova vl├ída v roku 2006 a n├ísledn├ę zd─║hav├ę rokovania o zmen├ích s Eur├│pskou komisiou sp├┤sobili, ┼że prv├ę v├Żzvy boli spusten├ę a┼ż v roku 2008. K─ż├║─Źov├ę ministerstv├í zodpovedn├ę za prerozde─żovanie eurofondov premi├ęr Fico zveril do r├║k ministrom za SNS, ktor├ş neprekvapili, dr┼żali sa svojej „povesti“ a ba─Źovali tak, ako je im vlastn├ę. Nielen n├ístenkov├Ż tender je ich spolo─Źnou vizitkou.

─Äal┼í├ş sklz sp├┤sobila zmena kompeten─Źn├ęho z├íkona, v ktorom Ficova vl├ída rozhodla, ┼że od j├║la 2010 bolo zru┼íen├ę ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja a kompetencie centr├ílneho koordina─Źn├ęho org├ínu pre┼íli na ├║rad vl├ídy. Prv├í Ficova vl├ída za 30 mesiacov (po─Źn├║c janu├írom 2008 a kon─Źiac j├║nom 2010, ke─Ć┬Ć┼że rok 2007 sme cel├Ż stratili vyjedn├ívan├şm a ─Ć┬Ćal┼í├şmi pr├şpravami) zazmluvnila 40,78% a vy─Źerpala 8,39% dostupn├Żch eurofondov.

Nie nepodstatn├Żm faktorom boli parlamentn├ę vo─żby v roku 2010 znamenaj├║ce nielen koniec Ficovej vl├ídy, ale i ─Ć┬Ćal┼íiu zmenu kompeten─Źn├ęho z├íkona, ktor├║ navrhla Radi─Źovej vl├ída a parlament ju schv├ílil. Od janu├íra 2011 za eurofondy centr├ílne zodpovedalo Fige─żovo superministerstvo dopravy, v├Żstavby a region├ílneho rozvoja. Radi─Źovej vl├ída za 21 mesiacov (od j├║la 2010 do marca 2012 vr├ítane) zazmluvnila ─Ć┬Ćal┼í├şch 27,00% a vy─Źerpala 19,93%.

Pred─Źasn├ę vo─żby v roku 2012 znamenali ─Ć┬Ćal┼íie otrasy. Zmena vl├ídy v┼żdy znamen├í i v├Żmenu k─ż├║─Źov├Żch ─żud├ş na ministerstv├ích zodpovedn├Żch za opera─Źn├ę programy. Okrem toho do┼ílo op├ş┬Ą┼ą k zmene kompeten─Źn├ęho z├íkona, ke─Ć┬Ć od apr├şla 2013 za eurofondy centr├ílne zodpoved├í op├ş┬Ą┼ą ├║rad vl├ídy, konkr├ętne podpredseda vl├ídy pre invest├şcie ─Ć┬Żubom├şr V├í┼żny. Druh├í Ficova vl├ída za ─Ć┬Ćal┼í├şch 13 mesiacov (od apr├şla 2012 do apr├şla 2013 vr├ítane) dosia─ż zazmluvnila ─Ć┬Ćal┼í├şch 10,07% a vy─Źerpala 12,51%.

Netreba opomen├║┼ą ani to, ┼że pre eurofondy k─ż├║─Źov├Ż z├íkon o verejnom obstar├ívan├ş bol za posledn├Żch sedem rokov novelizovan├Ż dvadsa┼ątrikr├ít. To hovor├ş za v┼íetko. V takom nestabilnom pr├ívnom r├ímci, kde namiesto jasn├Żch pravidiel doch├ídza neust├íle k zmen├ím a ich oh├Żbaniu, nie je prekvapiv├ę, ┼że mnoh├ę tendre trvaj├║ pr├şli┼í dlho. Navy┼íe, keby dlh┼íie trvanie v├Żberov├ęho procesu znamenalo aspo┼ł jeho vy┼í┼íiu kvalitu, malo by to aspo┼ł ak├Ż-tak├Ż zmysel.

V├Żsledkom verejn├ęho obstar├ívania s├║ ─Źasto netransparentn├ę a neefekt├şvne rozhodnutia, v neprospech n├ís, da┼łovn├şkov. Zr├Żch─żovanie obstar├ívania mus├ş ├şs┼ą ruka v ruke s rastom transparentnosti a prvkami efekt├şvnej s├║┼ąa┼że. K├Żm s├║─Źasn├í vl├ída (r├ętoricky) kladie d├┤raz na zr├Żch─żovanie obstar├ívania, predo┼íl├í vl├ída urobila ve─żk├ę kroky smerom k zv├Ż┼íeniu transparentnosti prostredia verejnej spr├ívy.

Rozdiely ost├ívaj├║, eurofondy tie┼ż

V apr├şli zverejnila Eur├│pska komisia tzv. strategick├║ spr├ívu 2013, hodnotiac v nej realiz├íciu programov region├ílnej/koh├ęznej politiky E├Ü, ktorej finan─Źn├Żm n├ístrojom s├║ pr├íve eurofondy. V spr├íve t├Żkaj├║cej sa v┼íetk├Żch 27 ─Źlensk├Żch kraj├şn bola komisia n├║ten├í prizna┼ą to, ─Źo potvrdzuje i na┼ía ┼ít├║dia Eurofondy a region├ílne rozdiely v Eur├│pskej ├║nii (2012), teda ┼że napriek dlhoro─Źn├ęmu n├ílevu mili├írd z eurofondov doch├ídza v E├Ü k zvy┼íovaniu region├ílnych rozdielov. K─ż├║─Źov├Ż deklarovan├Ż cie─ż danej politiky sa teda nedar├ş plni┼ą. No nie je to fiasko?

Komisia tie┼ż kon┼ítatuje, ┼że v mnoh├Żch krajin├ích E├Ü tvoria eurofondy podstatn├║ ─Źas┼ą verejn├Żch v├Żdavkov ur─Źen├Żch na rozvoj. Do tejto kateg├│rie patr├ş aj Slovensko, ktor├ęho premi├ęr Fico s ob─żubou vyhlasuje, ┼że viac ako 70% verejn├Żch invest├şci├ş na Slovensku v posledn├Żch rokoch poch├ídza pr├íve z eurofondov. Kto u┼ż by si v tejto s├║vislosti spomenul, ┼że by mal plati┼ą „princ├şp doplnkovosti,“ pod─ża ktor├ęho eurofondy nemaj├║ nahr├ídza┼ą, ale len „doplnkovo“ navy┼íova┼ą vlastn├ę verejn├ę v├Żdavky ─Źlensk├Żch kraj├şn? Na doplnkovos┼ą sa dnes v E├Ü ka┼íle rovnako ako na in├ę v minulosti sformulovan├ę „princ├şpy“.

Spr├íva komisie neopomenula ani to, ┼że programy mali p├┤vodne plni┼ą ciele dan├ę v Lisabonskej strat├ęgii, pod─ża ktorej sa ├║nia mala sta┼ą do roku 2010 „najkonkurencieschopnej┼íou a na znalostiach najviac zalo┼żenou ekonomikou sveta“. Ke─Ć┬Ć┼że tento utopick├Ż z├ív├ş┬Ązok sa s├║druhom splni┼ą nepodarilo, prestali o ┼łom hovori┼ą, prestali ho vyhodnocova┼ą a nahradili ho nov├Żm strategick├Żm ornamentom pod n├ízvom Eur├│pa 2020. Ktovie, ─Źi po roku 2020 bude niekoho zauj├şma┼ą, ako a ─Źi sa ciele o pl├ínovanej mase vysoko┼íkolsky vzdelanej popul├ície, mno┼żstve emisi├ş v ovzdu┼í├ş ─Źi po─Źte ─żud├ş ohrozen├Żch chudobou plnia. O ich zmysluplnosti rad┼íej poml─Źme.

Programovacie obdobie 2014-2020 u┼ż klope na dvere. Spr├íva o tom, ┼że pre nasleduj├║ce obdobie premi├ęr Fico „vyrokoval“ pre Slovensko z eurofondov e┼íte o nie─Źo viac, ne┼ż v aktu├ílnej sedemro─Źnici dok├í┼żeme min├║┼ą, by da┼łovn├şkov zauj├şma┼ą mala. Ak sa aj do roku 2020 nestaneme ako krajina ─Źist├Żmi prispievate─żmi do rozpo─Źtu E├Ü, v├ş┬Ą─Ź┼íina z n├ís ─Źist├Żmi platcami v podstate u┼ż je. Dary z Bruselu prin├í┼ía Fico najm├ş┬Ą svojim.

Autor je analytik Konzervat├şvneho in┼ítit├║tu M. R. ┼átef├ínika.

─îl├ínok bol publikovan├Ż v Konzervat├şvnych listoch 05/2013.

Slovensko ─Źerp├í eurofondy pomal┼íie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Caf├ę Eur├│pa: Kam id├║ eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.t├Ż┼żde┼ł: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarch├şv t├Ż┼żdenn├şka .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 6. m├íja 2014, k dispoz├şcii tie┼ż tu.


TEDx: Opera─Źn├Ż program kraj┼íie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Pta─Źin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


E├Ü sa v boji s region├ílnymi rozdielmi nedar├ş
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spusti┼ą video

Videokoment├ír pre t├Ż┼żdenn├şk .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 2. febru├íra 2013 n├íjdete k dispoz├şcii tie┼ż tu.