Eurofondy na prahu ├ęry data.gov

Tla─Ź ─Źl├ínku 8.3.2012 | Du┼ían Sloboda | ─îl├ínky

Aj Radi─Źovej vl├ída ─Źerpala a zazmluv┼łovala. To je v eurofondoch povinn├í jazda. Pokra─Źovala tie┼ż v hre ÔéČ┼żRiadiace org├íny, h├Żbte sa!ÔéČ┼ô. Pok├║┼íala sa realokova┼ą. ─îistila korup─Źn├Ż chliev po predchodcovi. Viac zverej┼łovala. Pridala do diskusie o bud├║cnosti ÔéČ┼żkoh├ęznej politikyÔéČ┼ô trochu eurospeaku. Novelizovala zbyto─Źn├Ż z├íkon o eurofondoch. No najm├ş┬Ą ÔéČÔÇť pripravila cestu pre odomknutie ITMS.

Ak sa pozrieme na spr├ívu celkov├ęho bal├şka vy┼íe 11 mili├írd eur z eurofondov v aktu├ílnom programovom obdob├ş 2007-2013, tak Ficova vl├ída za 30 mesiacov (po─Źn├║c janu├írom 2008 a kon─Źiac j├║nom 2010, ke─Ć┬Ć┼że rok 2007 sme cel├Ż stratili vyjedn├ívan├şm s Eur├│pskou komisiou (EK) a ─Ć┬Ćal┼í├şmi pr├şpravami) zazmluvnila 40,78% a vy─Źerpala 8,39%. Radi─Źovej vl├ída za 18 mesiacov (od j├║la 2010 do decembra 2011 vr├ítane) zazmluvnila ─Ć┬Ćal┼í├şch 26,86% a vy─Źerpala 16,63% z bruselskej ÔéČ┼żstudniceÔéČ┼ô. Tempo ─Źerpania a zazmluv┼łovania sa zr├Żchlilo, to je v┼íak norm├ílny priebeh cyklu. Vzh─żadom na to, ┼że programov├ę obdobia sa nekryj├║ s t├Żmi volebn├Żmi, vl├ídy si v┼żdy bud├║ prehadzova┼ą zodpovednos┼ą za nelichotiv├Ż priebeh ─Źerpania resp. privlast┼łova┼ą si aj cudzie z├ísluhy v pr├şpade dobr├ęho tempa m├ş┼łania eurofondov.

Rozdiely pretrvávajú

─îoraz menej po─Źu┼ą od politikov roky omie─żan├║ t├ęzu o tom, ┼że eurofondy zni┼żuj├║ region├ílne rozdiely. Niet divu, realita to toti┼ż nepotvrdzuje. Rozdiel medzi okresmi pod─ża miery evidovanej nezamestnanosti (neber├║c do ├║vahy okresy Bratislavsk├ęho kraja) sa od n├í┼ího vstupu do E├Ü dokonca zv├ş┬Ą─Ź┼íil. K├Żm v m├íji 2004 ┼ílo o rozdiel 24,85 percentu├ílnych bodov (Tren─Ź├şn 5,37% vs. Rimavsk├í Sobota 30,22% ), v ─Źase kon─Źiacej Ficovej vl├ídy v j├║ni 2010 to bolo u┼ż 27,26 (Galanta 6,04% vs. Rimavsk├í Sobota 33,30%) a v ─Źase pred─Źasne kon─Źiacej Radi─Źovej vl├ídy v decembri 2011 dokonca 28,07 (Galanta 6,52% vs. Rimavsk├í Sobota 34,59%).

Iste, na mieru evidovanej nezamestnanosti pochopite─żne vpl├Żvaj├║ r├┤zne faktory, ne┼ílo len o vstup do E├Ü, s├║visiaci pr├şlev mili├írd z eurofondov (a z├írove┼ł prijatie ├║nijn├ęho regula─Źn├ęho bremena) a postupn├ę otvorenie pracovn├ęho trhu E├Ü, ale i o dom├íce reformy v oblasti dan├ş a trhu pr├íce. Mo┼żno v┼íak vyhl├ísi┼ą, ┼że eurofondy neprispievaj├║ k zni┼żovaniu region├ílnych rozdielov. A plat├ş, ┼że vn├║torn├ę mechanizmy v ich prerozde─żovan├ş nie s├║ pre plnenie tohto cie─ża ani nastaven├ę. Ani za jednej z vl├íd od vstupu do ├║nie nepr├║dili eurofondy prim├írne do tzv. zaost├ívaj├║cich regi├│nov. ┼át├ít neinvestuje do vlastnej infra┼ítrukt├║ry v ├║zem├ş rovnomerne a napr├şklad desiatky rokov trvaj├║ce maco┼ísk├ę spr├ívanie sa k ju┼żn├Żm regi├│nom vlastnej krajiny pokra─Źuje. Je v┼íak tie┼ż ot├ízne, nako─żko udr┼żate─żn├ę by boli pracovn├ę miesta v regi├│noch, ak by ich ┼ít├ít pom├íhal vytv├íra┼ą podobn├Żmi ÔéČ┼żn├íkupmiÔéČ┼ô cez ┼ít├ítnu pomoc z eurofondov, ako to rob├ş pri investi─Źn├Żch stimuloch. Na zlodejine zalo┼żen├ę soci├ílne podniky okrem prelievania pe┼łaz├ş k ich ideov├Żm zakladate─żom nepriniesli do regi├│nov ┼żiadnu ÔéČ┼żpridan├║ hodnotuÔéČ┼ô.

Ministerstvo pre eurofondy?

V predvolebnej atmosf├ęre politici pokra─Źuj├║ v hre ÔéČ┼żRiadiace org├íny, h├Żbte sa!ÔéČ┼ô a na ┼íachovnici s ministerstvami premiest┼łuj├║ ich kompetencie. Pripome┼łme si, ┼że od vstupu do ├║nie a┼ż do j├║la 2010 eurofondy koordinovalo dnes u┼ż neexistuj├║ce ministerstvo v├Żstavby a region├ílneho rozvoja. Po zmen├ích ÔéČÔÇť schv├ílen├Żch e┼íte za Fica ÔéČÔÇť nastupovala Radi─Źovej vl├ída v lete 2010 u┼ż do ┼ítrukt├║ry, pod─ża ktorej p├┤sobnosti v oblasti koordin├ície eurofondov prevzal ├║rad vl├ídy. Ten sa ich v┼íak za Radi─Źovej vl├ídy zbavil presunom na ministerstvo dopravy, v├Żstavby a region├ílneho rozvoja, ktor├ę sa stalo superministerstvom pre prv├ęho podpredsedu vl├ídy Fige─ża, ktor├Ż od janu├íra 2011 zodpoved├í za oblas┼ą koordin├ície vyu┼ż├şvania finan─Źn├Żch prostriedkov z fondov E├Ü.

Ficova strana dnes ÔéČ┼żvyp├║┼í┼ąa bal├│nikyÔéČ┼ô s n├ívrhom, ┼że exekut├şva potrebuje dve nov├ę ministersk├ę poz├şcie. Jedn├Żm z nich by mal by┼ą podpredseda vl├ídy pre eurofondy. Po┼żiadavka, aby koordin├ícia eurofondov mala svoj hlavn├Ż stan na ├║rade vl├ídy (ako to bolo kedysi e┼íte v predvstupovom obdob├ş), v sebe nesie ist├ę ratio. Ot├ízne je, ─Źi mus├ş ├şs┼ą o ─Ć┬Ćal┼íiu poz├şciu vo vl├íde. Mo┼żno by sta─Źilo, ak by zodpovednos┼ą za koordin├íciu eurofondov prevzal na seba priamo s├ím premi├ęr v spolupr├íci so ┼í├ęfom ├║radu vl├ídy, hoci to sa asi nestane. Komicky vyznieva i Ficom prezentovan├í idea druhej novej posily vo vl├íde v podobe ministra pre miestny a region├ílny rozvoj. Ve─Ć┬Ć ministerstvo s touto kompetenciou bolo predsa zru┼íen├ę za jeho ├ęry a dnes, ke─Ć┬Ć t├║┼żobne o─Źak├íva svoj n├ívrat do kresla, ohlasuje, ┼że treba uva┼żova┼ą o jeho op├ş┬Ątovnom vzniku?

Probl├ęm nespo─Ź├şva v tom, ak├ę n├ízvy nes├║ tabule zodpovedn├Żch org├ínov. Podstata tkvie vo vysokom po─Źte opera─Źn├Żch programov, prior├şt, opatren├ş a v├Żziev, ako i v ┼ąa┼żkop├ídnom a netransparentnom projektovom cykle.

┼ąahanice a diskusie s EK

Pred n├ívratom Fica je vhodn├ę pripomen├║┼ą si, ┼że ─Źiastkov├Ż ├║─Źet za ba┼íovanie Ficovej koal├şcie v eurofondoch n├ím u┼ż Brusel vystavil. Aktu├ílna suma schv├ílen├Żch a poskytnut├Żch v├Żdavkov, ktor├ę kv├┤li poru┼íeniu pr├ívnych predpisov E├Ü alebo SR nep├┤jdu z eurofondov, ale v├Żlu─Źne len z pe┼łaz├ş slovensk├Żch da┼łovn├şkov, je 2,7 mil. eur za ÔéČ┼żsoci├ílne podnikyÔéČ┼ô a 7,1 mil. eur za ÔéČ┼żn├ístenkov├Ż tenderÔéČ┼ô. Bola by to v┼íak malina, keby on├ę sumy boli jedin├Żmi neopr├ívnene, ne├║─Źelne ─Źi nezmyselne ÔéČ┼ż─Źerpan├ŻmiÔéČ┼ô eurofondmi.

Na z├íklade v├Żsledkov auditov uskuto─Źnen├Żch v roku 2010 prist├║pila EK tie┼ż k preru┼íeniu lehoty pre platbu pre OP ┼Żivotn├ę prostredie a OP Informatiz├ícia spolo─Źnosti. V pr├şpade OP Doprava, OP Zamestnanos┼ą a soci├ílna inkl├║zia a OP Vzdel├ívanie pohrozila komisia pozastaven├şm platieb (okrem n├írodn├Żch projektov zameran├Żch na akt├şvnu politiku trhu pr├íce), ak riadiace org├íny nepredlo┼żia spr├ívy o prijat├Żch po┼żadovan├Żch n├ípravn├Żch opatreniach.

Okrem ┼ąahan├şc s EK sa vl├ída z├║─Źastnila i na ÔéČ┼żdiskusiiÔéČ┼ô o bud├║cnosti prerozde─żovania eurofondov v r├ímci programov├ęho obdobia 2014-2020, v├Żsledkom ktorej s├║ n├ívrhy legislat├şvy pre eurofondy ÔéČÔÇť v ofici├ílnom eurospeaku sa im vrav├ş ÔéČ┼żbal├şk pre politiku s├║dr┼żnostiÔéČ┼ô. Ke─Ć┬Ć┼że Lisabonsk├í strat├ęgia 2010 zlyhala, teraz m├í by┼ą jedn├Żm z cie─żov rozhadzovania eurofondov plnenie strat├ęgie Eur├│pa 2020.

Do─Źk├íme sa data.gov.sk?

Viac transparentnosti sa do eurofondov pok├║sili dosta┼ą koali─Źn├ş poslanci svoj├şm n├ívrhom novely z├íkona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov ES. Pokra─Źovali tak v snah├ích Lucie ┼Żit┼łanskej, ktor├í sa e┼íte ako opozi─Źn├í poslanky┼ła v roku 2008 ne├║spe┼íne pok├║┼íala pozmeni┼ą tento inak zbyto─Źn├Ż z├íkon a da┼ą mu aspo┼ł nejak├Ż zmysel. Pod─ża d├┤vodovej spr├ívy k tejto novele by sa malo zverej┼łovanie inform├íci├ş roz┼í├şri┼ą t├Żm, ÔéČ┼ż┼że na webovom s├şdle sa zverejnia ├║daje o subjektoch, ktor├Żm bola pomoc schv├ílen├í, spolu s v├Ż┼íkou schv├ílenej pomoci a zlo┼żen├şm v├Żberovej komisie, ktor├í ┼żiadosti posudzovala. Rovnako sa aj ne├║spe┼ín├ş uch├ídza─Źi dozvedia d├┤vod, pre ktor├Ż im ┼żiados┼ą nebola schv├ílen├í alebo zlo┼żenie v├Żberovej komisie, ktor├í ich ┼żiadosti posudzovala.ÔéČ┼ô

K─ż├║─Źov├ę opatrenie, ktor├ę by mohlo kone─Źne prinies┼ą viac svetla do korup─Źn├ęho prerozde─żovania eurofondov, v┼íak vl├ída prijala a┼ż na sklonku svojho pred─Źasn├ęho skonu. Absol├║tne prelomovou je toti┼ż ├║loha, ktorou sa vo svojom uznesen├ş zo d┼ła 22. febru├íra 2012 Radi─Źovej vl├ída rozhodla ÔéČ┼żzverejni┼ą d├íta o vyu┼ż├şvan├ş ┼ítruktur├ílnych fondov v rozsahu d├ít z ITMS na port├íli otvoren├Żch d├ítÔéČ┼ô v term├şne do 30. novembra 2012. Malo by sa tak udia┼ą prostredn├şctvom port├ílu otvoren├Żch d├ít, ktor├Ż vznik├í v r├ímci ak─Źn├ęho pl├ínu Iniciat├şvy pre otvoren├ę vl├ídnutie.

Otvoren├Ż d├ítov├Ż port├íl verejnej spr├ívy by si zasl├║┼żil, aby neostal len v podobe iniciat├şvy, ale dostal v├ş┬Ą─Ź┼íiu v├í┼żnos┼ą a stabilitu i v podobe z├íkonnej ochrany. ─îi u┼ż prostredn├şctvom novely z├íkona o slobodnom pr├şstupe k inform├íci├ím alebo cez z├íkon o informa─Źn├Żch syst├ęmoch vo verejnej spr├íve.

Autor je analytik Konzervat├şvneho in┼ítit├║tu M. R. ┼átef├ínika.

─îl├ínok bol publikovan├Ż v Konzervat├şvnych listoch 02/2012.

Slovensko ─Źerp├í eurofondy pomal┼íie
17.09.2017 | Dušan Sloboda


Caf├ę Eur├│pa: Kam id├║ eurofondy?
27.01.2016 | Ivan Kuhn


.t├Ż┼żde┼ł: Tunelovanie eurofondov
06.05.2014 | Ivan Kuhn

Videoarch├şv t├Ż┼żdenn├şka .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 6. m├íja 2014, k dispoz├şcii tie┼ż tu.


TEDx: Opera─Źn├Ż program kraj┼íie Slovensko
15.08.2013 | Jakub Pta─Źin


Eurofondy a regionálne rozdiely v Európskej únii
05.02.2013 | Dušan Sloboda

regio.institute.sk


E├Ü sa v boji s region├ílnymi rozdielmi nedar├ş
05.02.2013 | Dušan Sloboda
Spusti┼ą video

Videokoment├ír pre t├Ż┼żdenn├şk .t├Ż┼żde┼ł zo d┼ła 2. febru├íra 2013 n├íjdete k dispoz├şcii tie┼ż tu.