Výsledky monitoringu KI ukázali, že rozdiely v cenách, za aké jednotlivé riadiace orgány obstarali webstránky pre operačné programy, sú priepastné. Rozdiel medzi najdrahšou a najlacnejšou webstránkou je až 2 214 500 Sk (73 508 eur).
V marci tohto roku KI zverejnil porovnávaciu štúdiu o tom, koľko zaplatili jednotlivé ministerstvá (riadiace orgány) za logá pre operačné programy (OP). KI pokračoval v monitoringu transparentnosti a efektívnosti využívania fondov EU a požiadal tie riadiace orgány (RO), resp. sprostredkovateľské orgány pod riadiacimi orgánmi (SORO), ktoré pre potreby operačných programov dali zriadiť samostatné webstránky (sedem ministerstiev a Úrad vlády SR), o zodpovedanie otázok týkajúcich sa metódy verejného obstarávania, ktorá bola použitá a ceny, ktorá bola zaplatená za obstaranie webstránok. Sumarizáciu výsledkov obsahuje priložená tabuľka v prezentácii, ktorá je k dispozícii tu alebo ako náhľad nižšie:
Ako vyplýva z monitoringu, ví¤čšina riadiacich orgánov pri obstarávaní webstránok pre svoj operačný program použila postup podľa §102 (zadávanie zákaziek s nízkymi hodnotami) zákona o verejnom obstarávaní. Riadiace orgány vo svojich odpovediach informovali, že uskutočnili prieskum trhu a následne oslovili vybrané subjekty na predloženie cenových ponúk. Výnimkou je Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS), keďže grafický návrh a úprava architektúry webstránky OPIS bola vytvorená odborom informatiky a elektronických služieb Úradu vlády SR.
Špecifickým prípadom je Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR SR). Na našu prvú žiadosť o informácie, ktorá bola identická s tými, ktoré sme poslali na ostatné RO, ministerstvo reagovalo obštrukčne a odmietlo odpovedať. Na druhú žiadosť o informácie nám MVRR SR v jednom prípade poskytlo požadované informácie, ale v troch ďalších prípadoch ich odmietlo sprístupniť s odôvodnením, že na MVRR SR prebieha kontrola súvisiaca s využívaním fondov EÚ a ministerstvo požadované dokumenty nemá k dispozícii.
Výsledky monitoringu ukázali, že napriek zhruba rovnakým výstupom (produktom), ktoré boli dodané (rozdiely v technickom riešení a funkcionalite jednotlivých webstránok sú minimálne), rozdiely v cenách, ktoré jednotlivé riadiace orgány za dodávky zaplatili sú priepastné. Rozdiel medzi najdrahšou a najlacnejšou web stránkou bol až 2 214 500 Sk (73 508 eur).
Ak by RO pre šesť OP zaobstarali webstránky za rovnakú cenu ako Ministerstvo hospodárstva SR (83 500 Sk bez DPH za webstránku Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a 83 500 Sk bez DPH za webstránku iniciatívy Interreg C), mohli z verejných prostriedkov (finančné prostriedky EÚ a štátneho rozpočtu SR) ušetriť vyše 8,7 milióna korún (vyše 288 tisíc eur).
Bližšie informácie sú dostupné na webstránke www.monitoringfondov.eu, na ktorej KI priebežne zverejňuje informácie o prerozdeľovaní fondov EÚ, ktoré naše ministerstvá nie sú ochotné zverejňovať iniciatívne, a preto je potrebné ich vyžiadať prostredníctvom infozákona.
Ivan Kuhn
analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
V Bratislave dňa 30. novembra 2009
Aktivita je súčasťou projektu Eurofunds Watchdog – znižovanie rizika korupcie prostredníctvom monitorovania projektov financovaných z fondov EÚ, ktorý Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika realizuje vďaka finančnej podpore Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe (Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe).
Webstránky MVRR SR sú nielen mnohonásobne predražené, ale taktiež nedostatočne bezpečnostne zabezpečené: